6 lutego po południu dyżurny kościerskiej policji otrzymał zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta". Do zdarzenia doszło w południe. Mieszkańcy gminy Kościerzyna odebrali telefon od mężczyzny, który podawał się za funkcjonariusza Policji i twierdził, że śledczy prowadzą akcję, której celem jest zatrzymanie pracowników miejscowego banku, którzy kradną pieniądze z kont klientów. Osoby, do których dzwoniono, miały być kolejnymi ofiarami takiej kradzieży. Cztery osoby, które odebrały telefon z taką informacją, zorientowały się, że mogą to być oszuści, przerwali połączenie i powiadomili dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.
Policjanci od razu przyjechali do poszkodowanych i przesłuchali świadków. Kryminalni ustalają okoliczności zdarzenia i ustalają sprawcę tego czynu.
Policja nadal przypomina.
Nie dajmy się oszukać. Poniżej przedstawiamy opracowaną przez Wydział Prewencji KWP w Gdańsku charakterystykę innych możliwych sposobów działania oszustów i przeciwdziałania tego rodzaju zdarzeniom.
JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?
1. Dzwoni telefon.
2. Osoba z którą rozmawiasz mówi, że jest Twoim wnuczkiem lub innym bliskim krewnym i pilnie potrzebuje pieniędzy.
3. Oświadcza, że sama nie może przyjść po odbiór pieniędzy i przyśle swojego dobrego znajomego.
4. Następnie ponownie dzwoni telefon.
5. Osoba, z którą rozmawiasz przedstawia się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ i mówi, że właśnie dzwonił do Ciebie oszust. Osoba ta prosi o pomoc w zatrzymaniu przestępcy. Informuje, że w tym celu masz przekazać osobie, która przyjdzie umówione pieniądze.
PAMIĘTAJ!
1. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzesz taki telefon, masz pewność, że dzwonił oszust.
2. Po takiej rozmowie rozłącz się i natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
3. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy
Napisz komentarz
Komentarze