Pierwszy dzień wiosny wpisał się na stałe w harmonogram świąt Ekonomika. Pierwotnie wydarzenia zaplanowane na 21 marca miały być alternatywą dla Dnia Wagarowicza, jednak z biegiem czasu stały się prawdziwym świętem szkoły. I tak od 19 lat Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w huczny sposób obchodzi Pierwszy Dzień Wiosny – nazwany również Dniem Ekonomika:
Jarosława Łoncka - dyrektor PZS nr 1: Nazw tego święta było już wiele, dużo różnych rzeczy się w tej szkole działo w związku z tym. Tegoroczna nazwa to „Polska tradycja zobowiązuje” i rzeczywiście patrząc na różnego rodzaju rzeczy, które się dzieją w naszym kraju to jesteśmy tradycjonalistami i tej tradycji jest sporo. Myślę, że nawet sam korowód ubranej młodzieży pokazuje tą naszą polską tradycję.
Korowód rozpoczął się o godzinie 10.00, uczniowie wyruszyli spod szkoły, wędrując ulicami pod urząd miasta oraz na kościerski rynek. Wykazali się niebywałą kreatywnością oraz inwencją twórczą w wykonaniu strojów na ten dzień:
Uczennica: Przebraliśmy się za dzieci PRLu, pani wychowawczyni nam podpowiedziała i mam nadzieję, że wygramy!
Nie zabrakło akcentów kaszubskich, strojów ludowych oraz ogromnej marzanny. Było również wojsko polskie z wielkim czołgiem „Rudy 102” oraz psem. Pogoda i atmosfera dopisały, w końcu to pierwszy dzień wiosny, a skoro wiosna to i bociany!
W sercu miasta rozpoczęła się zabawa i prawdziwe poruszenie. Wśród tańczących dostrzec można było bociany oraz wielkiego zielonego smoka. Uwagę przykuwała również wiosenna marzanna pełna ludowych akcentów.
Finał tego wydarzenia miał miejsce w „Sokolni”. Na wszystkich przybyłych czekały występy nie tylko uczniów kościerskiego Ekonomika, ale również nauczycieli, którzy zgodnie z hasłem przewodnim „Polska tradycja zobowiązuje” zatańczyli poloneza.
Podczas uroczystości sześcioosobowa komisja wyłoniła zwycięską klasę, która najbardziej wyróżniała się spośród barwnego korowodu. A co było brane pod uwagę?
Teresa Preis – przewodnicząca komisji: Dzisiaj przede wszystkim hasło tegoroczne „Tradycja zobowiązuje” i musiało to nawiązywać do naszych tradycji historycznych, kulturalnych, różnych związanych z przeszłością i teraźniejszością. Powiem szczerze, że pomysłowość młodzieży przerosła nas, komisja miała bardzo trudny orzech do zgryzienia, bo trudno było wybrać te najładniejsze, bo wszystkie były pomysłowe, związane z hasłem oraz tradycją.
Pierwsze miejsce w korowodzie przebierańców zdobyli ex aequo uczniowie klasy trzeciej o profilu technik ekonomista za pomysłowe „bociany” oraz uczniowie klasy drugiej o profilu technik ekonomista handlowiec za Rudego 102!
Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy 2TE (technik ekonomista) za wspaniałe elementy ludowe i ogromną marzannę.
Trzecie miejsce należało natomiast do klasy 2TLS (technik logistyk spedytor), która postawiła na tradycję i zaprezentowała piękne kaszubskie akcenty.
Tradycją dla Kościerzyny stał się barwny korowód uczniów Ekonomika, na następne takie wydarzenie przyjdzie nam czekać okrągły rok.
Napisz komentarz
Komentarze