Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10ᴼᴼ. Następnie przybliżono biografię autora i genezę czytanej powieści. Tegoroczną adaptację przygotował Andrzej Dobosz, felietonista i krytyk literacki. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych. Organizatorzy w obu bibliotekach wybrali rozdział IV pt. „Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach” i zaprosili do udziału w „Narodowym Czytaniu” jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności: wójta gminy Kościerzyna pana Grzegorza Piechowskiego, księdza Piotra Pietrzyka proboszcza parafii Wielkiego Klincza pod wezwaniem ”Świętej Rodziny”, Dyrektora Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu Wojciecha Drzewińskiego, panią Elżbietę Brzezińską prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu oraz emerytowaną księgową panią Zofię Cieszewską. W Skorzewie czytali: Anna Gańska, Aleksandra Czapiewska, Michalina Meyer, Kacper Edel i Łukasz Wrycza.
W związku z „Narodowym Czytaniem”„Przedwiośnia” wolontariusze biblioteki w Wielkim Klinczu przygotowali dwie wystawy. Pierwsza z nich dotyczyła 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem: „Ojcowie Polskiej Niepodległości”. Z kolei druga to wystawa makiet „szklanych domów”. Wystrój biblioteki był ściśle związany z tematyką narodową. Ponadto w bibliotece stworzono atmosferę półmroku, a w tle wyemitowano muzykę nawiązującą do klimatu czytanej powieści.
Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.
Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością sołtys Wielkiego Klincza – pani Krystyna Marczyk oraz sekretarz KPZERiI – pan Zdzisław Brzeziński.
Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji „Narodowego Czytania” i „Przedwiośnia”.
Wszystkim biorącym udział dziękujemy za chęć i zaangażowanie w tym niezwykłym wydarzeniu, które miało na celu propagowanie literatury narodowej. Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji „Narodowego Czytania”.
Napisz komentarz
Komentarze