Groźną bakterię ujawniły badania sanepidu w punktach monitoringu szpitala. Bakteria ta jest szeroko rozpowszechniona w środowisku - mowa o Legionelli.
Zakażenie następuje na skutek wdychania aerozolu wodno-powietrznego czyli rozpylonej mgiełki wodnej. Konsekwencją rozprzestrzeniania się bakterii jest legionelloza, czyli infekcja bakteryjna mogąca wywoływać choroby układu oddechowego.
W związku z zaistniałą sytuacją, od Zarządu Szpitala Specjalistycznego otrzymaliśmy poniższe oświadczenie:
„W Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w kilku ujęciach wody wykryto przekroczenia w obecności bakterii Legionella Sp. W związku z tym, Zarząd Spółki podjął natychmiastowe działania:
- Zakazano korzystania z natrysków w łazienkach w strukturze całego szpitala, ale pacjenci dostęp do ciepłej wody mają cały czas
- Wyłączono urządzenia wytwarzające aerozol wodno-powietrzny na terenie szpitala
- W dniach 23.05.19r-25.05.19r. przeprowadzono procedurę wygrzewania instalacji cieplnej wody użytkowej wraz ze spuszczeniem wody z punktów czerpalnych
- Zaplanowano po 7 dniach od ostatniego przegrzewu, kontrolę wody w kierunku wykrycia obecności bakterii Legionella sp.”
Z podobnym problemem kościerski szpital zmagał się już rok temu, wtedy sytuacja została opanowana, a zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy od dyrektora kościerskiego Sanepid-u, również w tym roku pacjenci nie muszą mieć powodów do obaw. Pozostaje nam współczuć pacjentom kościerskiej placówki, którzy z pewnością na długo zapamiętają tę niekomfortową dla nich sytuację.
Zachorowania wywołane przez pałeczki Legionella określane są jako legionelozy, a najczęściej występujące typy zachorowań to: choroba legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączka Pontiac. Postać płucna stanowi od 3 do 8% wszystkich zachorowań wywołanych przez pałeczki Legionella. Towarzyszy jej suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie. W przypadku gorączki Pontiac dotychczas nie zanotowano zgonów, wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach, nie występują objawy zapalenia płuc. Ta postać legionelozy występuje u ponad 90% eksponowanej populacji. Najbardziej narażoną grupą na wystąpienie postaci płucnej legionelozy są mężczyźni w wieku 40-69 lat, kobiety w wieku 50-69 lat a także – niezależnie od wieku – osoby o obniżonej odporności.
Napisz komentarz
Komentarze