W ostatnich latach jednym z największych problemów naszego miasta jest zanieczyszczenie powietrza. Za każdym razem, gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy niebo nad nami przybiera kolor brunatno-żółty a nasze nozdrza zmuszone są do wdychania licznych toksycznych substancji, w tym rakotwórczego benzopirenu.
Redakcja
19.11.2019 13:31
(aktualizacja 21.09.2023 13:40)
Więcej w materiale poniżej:
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
Mirosława
19.11.2019 20:22
Nie jestem ekspertem w dziedzinie smogu ale 10 lat czekać na lepsze powietrze to kpina. Wydaje mi się, że największym zagrożeniem dla nas oprócz starych pieców są ludzie, którzy palą wszystko co wpadnie im w ręce. W ciągu dnia jest lepiej ale jak tylko robi się ciemno to nie można oddychać. Ludzie wiedzą, że ciemność sprzyja procederowi palenia wszystkiego co wpadnie im w ręce. Proponowała bym aby pochylić się nad tym tematem i może straż miejska itp. instytucje wieczorami sprawdzaliby kto truje powietrze, może kary pieniężne? Kaszuby, Kościerzyna, lasy, jeziora, rzeki....smog tutaj nie pasuje!
Senior
19.11.2019 16:09
"Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem." Słowa te kieruję do Pani Łucji, Pana Michała i pozostałych członków "stowarzyszenia". Wpierw weźcie się za swoje tłumiki i kominy, dopiero potem za cudze.
Przetoczę jeszcze cytat ze strony naszego nadleśnictwa; "Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna".
Benzopiren
19.11.2019 17:05
Senior ja przyznam też nie jestem zwolennikiem rezygnowania z opalania węglem czy drewnem. Problemem nie są dwa wcześniej wymienione, ale sposób w jaki je spalamy, myślę że większą uwagę powinno się skupiać na edukowaniu ludzi, że to nie boli i nic nie kosztuje a jedyne co tracimy to około 10 minut bez większej wprawy. Głupotą byłoby też karanie ludzi mandatem czy wymuszanie na nich czegokolwiek za pomocą kar bez wcześniejszych prób edukowaniu w tym zakresie. Mimo to pamiętajmy o tym wszyscy, że wytykanie sobie błędów nie przyspieszy procesu likwidacji smogu a jedynie wzbudzi niechęć do dalszych działań. To o powietrze powinniśmy walczyć jako coś co jest naszym dobrem wspólnym niezależnie od poglądów (w tych czasach niewiele wspólnego nam ludziom zostaje)
Łucja
25.11.2019 20:51
Winniśmy starać się o czyste powietrze, ale też nasze pieniądze! Co zrobić z zadymiaczami, aby zrozumieli, że wypuszczając dym z komina, wypuszczają pieniądze? BO DYM TO ENERGIA, TO PALIWO, ZA KTÓRE PŁACISZ CZŁOWIEKU! KIEDY TO ZROZUMIESZ?
Łucja
24.11.2019 15:13
Szanowny Seniorze, wzięłam się za swój tłumik - spełnia wymogi, komin też, mieszkanie opalam prądem. Nie jestem za wycofaniem drewna z ogrzewania domów, tylko spalaniem odgórnym, którego efekt to spalanie dymu. Tak można spalać i drewno i węgiel, choć węgla mi szkoda, bo to cenny surowiec dla medycyny i przemysłu. Po prostu szkoda spalać węgla. W naszych działaniach chodzi po prostu o czyste powietrze dla nas i również dla Seniora. z pozdr. Łucja
Napisz komentarz
Komentarze