Akredytacja to sprawdzona metoda niezależnego potwierdzenia wysokiej jakości świadczeń realizowanych w placówkach opieki zdrowotnej. Jej rola we współczesnych systemach zdrowotnych polega przede wszystkim na definiowaniu zagadnień, które w największym stopniu wpływają na jakość usług medycznych i bezpieczeństwo pacjentów, oraz określeniu w tych obszarach standardów akredytacyjnych, czyli mierzalnych kryteriów oceny. Wśród zewnętrznych metod zapewnienia wysokiej jakości świadczeń, akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą.
Nad jakością usług Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pracuje od samego początku. Pierwszymi działaniami podjętymi na rzecz poprawy jakości usług świadczonych pacjentom było wdrożenie Systemu akredytacji szpitali i uzyskanie pierwszego certyfikatu w województwie pomorskim w 2001 roku. W chwili obecnej 235 Szpitali w Polsce posiada akredytację (http://www.cmj.org.pl/akredytacja/certyfikaty.php).
ZESTAWIENIE WYNIKÓW SZPITALI AKREDYTOWANYCH PRZEZ CMJ
Maksymalny uzyskany poziom zgodności: 98 %
Minimalny uzyskany poziom zgodności: 75 % - jest to minimalny próg umożliwiający uzyskanie akredytacji
Średni poziom spełniania standardów: 83.3 %
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie: 86%
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, powołane Zarządzaniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 marca 1994 roku jest instytucją o zasięgu ogólnopolskim, działającą w zakresie inspirowania i wspierania placówek medycznych w dążeniu do poprawy jakości opieki i świadczeń zdrowotnych. W chwili powstawania była to jedyna tego typu jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej.
Napisz komentarz
Komentarze