- Jak ocenia pani ten pierwszy rok działalności Inkubatora?
W mojej ocenie był to dobry rok dla funkcjonowania Inkubatora. Co prawda, jako Operator, czy jak kto woli - zarządca i gospodarz tego obiektu, działalność rozpoczęliśmy od października 2014 r., jednak dopiero pełny rok daje możliwość do podsumowań, ocen i wniosków.
- A z czego wypływa ta dobra ocena działalności?
Z realnych i mierzalnych wskaźników, które jako Operator powinniśmy osiągać zgodnie z umowa, jaką zawarliśmy z Gminą Miejską Kościerzyna na prowadzenie Inkubatora. Z tych samych wskaźników rozliczana jest też Gmina Miejska przed instytucją, która udzieliła dotacji na realizację tego projektu, więc spełnienie tych wymagań jest niezwykle ważne dla obu stron umowy. A mówiąc konkretnie, to najważniejszym wskaźnikiem jest ilość firm korzystających z Inkubatora. W każdym roku ma tych firm być co najmniej 20, a my w 2015 r. odnotowaliśmy w Inkubatorze 21 nowych firm. Stąd właśnie moja dobra ocena, zwłaszcza na tle innych Inkubatorów, które powstały w tym wspólnym projekcie.
- Czy to oznacza, że w inkubatorze nie ma już miejsc dla nowych firm, bo brak wolnych pomieszczeń?
Na szczęście nie, mamy jeszcze 4 biura, które czekają na potencjalnych zainteresowanych. A poza tym w trakcie roku zdarzają się różne sytuacje, które powodują zmiany w tym względzie. W biznesie bywa różnie, nie wszystkie pomysły są rentowne i czasami firmy są zmuszone zamykać swoją działalność, albo wprost przeciwnie, rozwijają się i potrzebują innej, czasami większej przestrzeni do swej działalności. W takich sytuacjach dochodzi do zmian i zawsze staramy się pomóc naszym najemcom.
- A co, oprócz biura, jesteście w stanie potencjalnym chętnym zaoferować?
Na początek powiem, że aktualnie oferujemy na biura, o powierzchni ok. 30 m kw., specjalne, niższe stawki. Wiemy, że w sytuacji, kiedy do dyspozycji pozostały nam praktycznie te największe biura, należy obniżyć stawki, aby zachęcić do ich wynajmu. Po szczegóły zapraszam do siedziby Inkubatora, albo za pośrednictwem emaila [email protected].
Oczywiście, poza samym biurem, naszym atutem jest pomoc merytoryczna, jaką oferujemy młodym przedsiębiorcom. Pomagamy od samego początku tej niełatwej drogi, bo doradzamy jaką formę działalności wybrać, potem jak prowadzić rachunkowość, następnie jakie działania marketingowe podejmować i jak radzić sobie z problemami. W tym celu uruchomiliśmy w Inkubatorze nieodpłatny Punk Informacyjno-Konsultacyjny, gdzie prawnik i ekonomista są do dyspozycji firm inkubowanych. W każdy poniedziałek i środę od godziny 16-ej dyżuruje prawnik, a w poniedziałki od 14-16-ej można liczyć na pomoc ekonomisty. Dodatkowe atuty wyboru Inkubatora, to duży parking, możliwość skorzystania z sali konferencyjnej czy szkoleniowej, a także możliwość skorzystania z posiłków na miejscu, bez konieczności wychodzenia z Inkubatora.
Ponadto, w trakcie prowadzenia firmy pojawiają się indywidualne i konkretne problemy, na które pomagamy naszym Najemcom znaleźć rozwiązanie.
- No, dobrze, a co może pani odpowiedzieć na pytanie, jak układa się współpraca z władzami Miasta Kościerzyna?
Coraz lepiej! Wiadomo, że obecne władze nie były pomysłodawcami utworzenia Inkubatora w Kościerzynie i że ten spadek przyjęły z pewną rezerwą. Na początku trwał więc okres poznawania Inkubatora i jego Operatora. Wiązały się z tym różne problemy do rozwiązania, bo w kilku kwestiach podpisana przez nas umowa, (w czerwcu 2014 roku, na prowadzenie Inkubatora - dop. Red.), nie była precyzyjna. Wiadomo było od samego początku, że koszty ogrzewania, wody, gazu leżą po stronie Gminy Miejskiej. A pozostałe koszty po stronie Operatora, w tym prądu, który jest w budynku o kubaturze 1.600 m. kw. znaczną pozycją. Przez ten rok dopracowaliśmy się w tych kwestiach jasnego stanowiska i każda strona wie za co płaci. W innych kwestiach było łatwiej, bo wspólnie zrealizowaliśmy projekt "Kaszubskiej Akademii Przedsiębiorczości", a obecnie na podobny pomysł otrzymaliśmy nawet dotację z budżetu miasta. Mogę też stwierdzić, że pan Burmistrz Michał Majewski wraz ze swoimi współpracownikami mocno jest zaangażowany w proces egzekwowania od wykonawcy należytego wykonania robót w Inkubatorze, co ze względu na sytuację ekonomiczno-prawną wykonawcy, nie jest sprawą łatwą.
- Zainteresowała mnie ta akademia przedsiębiorczości, proszę o kilka zdań na ten temat.
W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl szkoleń, aby pomóc przyszłym przedsiębiorcom w podjęciu decyzji o uruchomieniu własnej działalności. Z tej formy skorzystało w sumie kilkadziesiąt osób z terenu powiatu kościerskiego i kartuskiego. Teraz, korzystając z dotacji Gminy Miejskiej (3 tys. zł, tj. 60% kosztów), zorganizujemy na wiosnę podobny cykl dla mieszkańców miasta Kościerzyna. Planujemy zebrać kilkunastoosobową grupę dla której w Inkubatorze zorganizujemy cykl szkoleń z którego uczestnicy dowiedzą się min. jak założyć własną firmę, jak napisać biznes plan, poznają podstawy księgowości i marketingu w małej firmie. Po szczegółu zapraszam na naszą stronę internetową www.inkubatorkoscierzyna.com.pl, gdzie będziemy publikowali wszelkie informacje dotyczące tego projektu.
- Czy to są wszystkie działania jakie planuje Inkubator?
Oczywiście, że nie, bo cyklicznie organizujemy szkolenie, seminaria, czy warsztaty z aktualnych spraw dotyczących przedsiębiorców. A poza tym aplikujemy o środki unijne z kilku źródeł przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości i ekonomii społecznej, aby potem realizować je w Inkubatorze i dzięki temu wpływać na rozwój przedsiębiorczości w środowisku lokalnym. Więc jeszcze raz zachęcam do stałego kontaktu z nami za pośrednictwem dostępnych środków.
- Dziękuję za rozmowę.
Inkubator w 2015 r. w liczbach
Ilość firm inkubowanych - 21
Ilość firm komercyjnych - 5
Ilość miejsc pracy - 57
Ilość szkoleń, konferencji - 27
Podajemy kontakt do Kościerskiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Kościerzynie przy ul. Przemysłowej 3:
tel. 58_333_90_15
www.inkubatorkoscierzyna.com.pl
Napisz komentarz
Komentarze