Przypomnijmy, że na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministra Edukacji szkoły mogą organizować zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminów. Korzystając z tej możliwości większość kościerskich szkół podstawowych przygotowała ofertę dla chętnych uczniów i uruchomiła stacjonarne zajęcia dodatkowe na terenie swoich placówek.
Codzienne lekcje odbywają się online, natomiast jeżeli to są zajęcia dodatkowe , to taką możliwość przewidziano. Najważniejsza jest deklaracja rodziców , że chcą tych zajęć. - mówi Alicja Kirstein Dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych w Kościerzynie
Mamy dwie klasy ósme -mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościerzynie Jarosław Breza - zajęcia dla uczniów z tych klas są organizowane od momentu kiedy wprowadzono naukę zdalną. Wszystkie są realizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego. Czasami uczestniczy w nich 5 czasami 8 osób, ale widzę wzrost zainteresowania wynikający ze zbliżającego się maju egzaminu.- dodaje
Podobnie też było w największej kościerskiej szkole, czyli „szóstce”. Tam dodatkowe zajęcia stacjonarne organizowane są od listopada zeszłego roku.
Z frekwencją bywało różnie - mówi dyrektor Małgorzata Kreft, dopóki dzieci chodziły do szkoły normalnie, a było to ok. 2 tygodni to frekwencja była dosyć duża. Natomiast jak wprowadzono nauczanie zdalne to uczniom się już nie bardzo chciało. Doszliśmy więc do wniosku, że musimy ich jakoś zmobilizować. Wychowawcy rozmawiali z dzieciakami przedstawiając im to, że jest to ich życie i będzie to także ich sukces na egzaminie, muszą się sprężyć i skoro w zeszłym roku ich koledzy się sprężyli to oni też potrafią. Napisaliśmy do rodziców raz , potem drugi, odbyło się spotkanie z Radą Rodziców, na którym jeszcze raz ponowiliśmy komunikat. Konsekwencją tego jest fakt, że dzieciaki chodzą. Każda klasa ósma ma po 2 godziny matematyki, angielskiego i polskiego. I wszyscy są zadowoleni - dodaje Małgorzata Kreft
Niestety nie wszyscy uczniowie zdecydowali się na skorzystanie z zajęć stacjonarnych. Taka sytuacja jest między innymi w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie.
Dyrektor tej placówki - Dariusz Kisielewski tłumaczy, że wychowawcy dwukrotnie od momentu uruchomienia nauki zdalnej komunikowali rodzicom możliwość uruchomienia dodatkowych zajęć w trybie stacjonarnym, ale podobno zgłosiła się jedna osoba chętna. W tym przypadku nie było więc sensu organizowania takich zajęć w szkole. Dyrektor zapowiada, że w tym tygodniu ponownie wyśle do rodziców zapytanie w tej sprawie i jest zdeterminowany, aby taką formę pomocy dzieciom zapewnić. Szkoła jest w stanie uruchomić zajęcia nawet dla 5 uczniów - zapewnia Dariusz Kisielewski.
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Powinien on być przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne (egzaminy próbne) od 17 do 19 marca br.
Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.
17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Egzamin próbny powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Nieuzasadnione jest więc wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.
Napisz komentarz
Komentarze