Wystawa grzybów jest organizowana już po raz 25. Jej celem jest edukacja dzieci i młodzieży oraz lokalnej społeczności w zakresie rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących.
Zebraliśmy 57 różnych gatunków grzybów aby pokazać młodzieży jakie grzyby ogóle występują. Ważna jest też w tej edukacji jak należy zbierać grzyby i w czym je przechowywać. Tutaj przedstawiamy jakie występują różnice pomiędzy grzybami jadalnymi, niejadalnymi i trującymi. Od 25 lat nie mieliśmy w naszym rejonie zatrucia grzybami, dlatego ta wystawa spełniła swój cel- mówi Grażyna Greinke Dyrektor PSSE w Kościerzynie
Oprócz walorów smakowych oraz zalet i zagrożeń związanych ze zbieraniem grzybów, na wystawie można było się także dowiedzieć w jaki sposób i gdzie należy grzyby zbierać.
Nam zależy aby ludzi podchodzili bardzo odpowiedzialnie do zbierania grzybów. Jeżeli już znajdziemy grzyb , który chcemy pozyskać, taki grzyb podejmujemy ze ściółki wykręcając go a miejsce przydeptać aby ściółka nie wysychała - mówi Marcin Trzeciak zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna
Obecni na spotkaniu przedstawiciele nadleśnictwa, zdradzali niektórym osobom w jakich miejscach należy szukać konkretnych gatunków grzybów, czyli gdzie rosną prawdziwki, gdzie rydze a gdzie maślaki.
Reportaż:
Napisz komentarz
Komentarze