W sobotę około godziny 14.30, kościerscy strażacy otrzymali zgłoszenie, że w będącym w trakcie budowy budynku jednorodzinnym przy ul.Gałęźnej w Kościerzynie, leżą nieprzytomne dwie osoby. Kobieta i mężczyzna. Po przybyciu na miejsce, ratownicy podjęli u ofiar, próbę przywrócenia czynności życiowych. Niestety, 47- letniego mężczyzny nie udało się uratować. Kolejną ofiarą była kobieta, która została przetransportowana do kościerskiego szpitala.
Strażacy przeprowadzili pomiary stężenia tlenku węgla w budynku, wskazanie miernika pokazało wartość 1700 ppm ( części na milion).
Dopuszczalna wartość stężenia wynosi 35 ppm.
Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną zatrucia mógł być pracujący w pomieszczeniu agregat prądotwórczy.
Przyczyny zdarzenia ustala policja i prokuratura.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to:
- kominki,
- gazowe podgrzewacze wody,
- piece węglowe,
- piece gazowe lub olejowe
- kuchnie gazowe.
Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.
Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.
Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii.
Czad może powstać także podczas pożaru.
KWPSP w Gdańsku
Napisz komentarz
Komentarze