Sposobów działania oszustów jest kilka. Najczęściej fałszywi pracownicy ZUS zjawiają się w domu potencjalnej ofiary, oferując podwyższenie świadczenia lub wypłatę jednorazowego dodatku, niekiedy zaś obniżenie opłacanych składek. Oszustwo polega na wyłudzaniu danych osobowych np. przy pomocy fikcyjnych formularzy lub wyłudzaniu nienależnych opłat. Niektórzy oszuści proszą o przygotowanie dokumentów, a tymczasem okradają ofiarę. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze i samotne.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, iż wizyty pracowników poza siedzibami jednostek ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Oznacza to, że pracownik ZUS może przyjść do naszego domu (lub innego miejsca wskazanego w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby) sprawdzając, czy wykonujemy zalecenia lekarskie. Drugim przypadkiem wizyt jest kontrola przeprowadzana u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Kontrolę taką prowadzą wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie stosownego upoważnienia. Co ważne kontrola jest zawsze zapowiadana wcześniej.
Każdy pracownik ZUS przeprowadzający kontrolę posiada odpowiednia legitymację. W razie wątpliwości co do tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS można zadzwonić pod numer 22 560 1600 i poprosić o pomoc w zweryfikowaniu sprawy i potwierdzenie tożsamości pracownika.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, iż widomości pocztą elektroniczną wysyła wyłącznie do klientów, którzy zdecydowali się na taką formę kontaktu i zawsze są one wysyłane od indywidualnego opiekuna. Wszystkie inne informacje wysyłane pocztą elektroniczną rzekomo w imieniu ZUS mogą zawierać wirusy i nie należy ich otwierać.
.
Napisz komentarz
Komentarze