Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 07:38
Reklama

Najmocniejsza burza słoneczna od dekady: Przepiękne zorze i możliwe awarie

Silna burza słoneczna, pierwsza tak duża od 2003 roku, zaobserwowana na Ziemi, wywołała piękne zorze polarne widoczne od Australii, aż do Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że przy braku zachmurzenia będzie widziana także u nas.Wyładowania słoneczne mogą też sprawić kłopoty z satelitami i siecią elektryczną.
  • Źródło: https://insiderpaper.com/earth-hit-by-strongest-solar-storm-since-2003-us-agency/

Źródło: canva.com

W piątek, pierwsza od dwudziestu lat ekstremalna burza słoneczna uderzyła w Ziemię, wywołując widoczne na niebie zjawiska świetlne od Australii po Wielką Brytanię. Zdarzenie to, które wywołały wyrzuty masy koronalnej (CME), może prowadzić do zakłóceń w satelitach i sieciach energetycznych. Tym razem burza osiągnęła klasę G5, najwyższą w skali geomagnetycznej. Najnowsza fala zorzy polarnej jest obecnie widoczna z wielu miejsc w Polsce, w tym z Gdańska, Wrocławia i Warszawy, gdzie zorze prezentują się szczególnie intensywnie.Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA zaktualizowało status burzy do "ekstremalnego", co miało miejsce ostatnio podczas "Halloween Storms" w 2003 roku, które spowodowały blackouty w Szwecji i uszkodzenia infrastruktury energetycznej w Południowej Afryce. Eksperci przewidują kolejne CME w nadchodzących dniach, podkreślając potrzebę środków ostrożności. Elon Musk, którego firma Starlink zarządza tysiącami satelitów, opisał burzę jako "największą od dawna".

W związku z aktualną sytuacją, eksperci z NOAA zachęcają do śledzenia zmian w pogodzie kosmicznej, ponieważ kolejne wyrzuty masy koronalnej mogą prowadzić do dalszych zakłóceń geomagnetycznych. Silne pole magnetyczne międzyplanetarne, które osiągnęło wartość 27.16 nT, sugeruje utrzymanie się intensywnej aktywności słonecznej. O godzinie 00:15 satelita DSCOVR zarejestrował kolejny wzrost prędkości wiatru słonecznego do 780 km/s, co zbliża nas do potencjalnej burzy ekstremalnej klasy G5.

Mieszkańcy Polski, zwłaszcza tych regionów z mniejszym zachmurzeniem, zachęcani są do obserwacji nieba. Nadchodząca noc zapowiada się jako doskonała okazja do obserwacji zorzy polarnej, nawet jeśli początkowo niebo może być częściowo zachmurzone. Przygotuj aparaty fotograficzne i kamery, by uchwycić to rzadkie zjawisko. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama