W czwartek, 6 czerwca, Kościerzyna tak jak i cały katolicki świat, będzie obchodzić Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znaną powszechnie jako Boże Ciało. To jedno z głównych świąt w Kościele katolickim, które pozwala wiernym zgłębić tajemnicę obecności Chrystusa w Eucharystii.
W kościele Świętej Trójcy Msze Święte zostaną odprawione o godzinach: 6:30, 8:00, 9:00, około 12:00 (po zakończeniu procesji), oraz wieczorem o 18:00. Procesja eucharystyczna rozpocznie się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego po Mszy Świętej o godzinie 9:00 i przejdzie ulicami: ks. Zmartwychwstańców, Skłodowskiej, Norwida, Piechowskiego, 8 Marca, Klasztorną i Ogrodową, kończąc na placu św. Jana Pawła II.
Wzdłuż trasy procesji ustawione będą ołtarze, przy których zostanie wygłoszone Słowo Boże i udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Ołtarze będą usytuowane przy Rondzie Solidarności (ul. Skłodowskiej i Mickiewicza), ul. Norwida, Sanktuarium MB Bolesnej oraz na placu św. Jana Pawła II. Organizatorzy proszą wiernych o udekorowanie domów i trasy procesji, zachowanie porządku oraz ducha modlitwy i adoracji.
Historia i Obchody Bożego Ciała : Tradycja i Współczesność
Boże Ciało, oficjalnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z głównych świąt w Kościele katolickim, obchodzonym od XIII wieku. Jego ustanowienie wiąże się z objawieniami św. Julianny z Cornillon, które zainspirowały biskupa Roberta do ustanowienia święta w diecezji Liege w 1246 roku. Papież Urban IV, poprzez bullę "Transiturus" w 1264 roku, rozszerzył obchody na cały Kościół, jako "zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu".
W Polsce święto zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera w diecezji krakowskiej w 1320 roku, a do końca XIV wieku było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Procesje eucharystyczne, które stały się integralną częścią obchodów, nawiązują do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.
Znaczenie Uroczystości Bożego Ciała
Boże Ciało ma na celu przypomnienie o rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, co opisali Ewangeliści Mateusz, Marek i Łukasz, oraz św. Paweł Apostoł. Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla, że "sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy... W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus" (KKK 1374).
Procesje eucharystyczne, wprowadzone na Zachodzie od XIII wieku, mają na celu publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii oraz uczczenie tego świętego Sakramentu. W Polsce tradycja ta jest głęboko zakorzeniona i cieszy się dużym udziałem wiernych.
Napisz komentarz
Komentarze