Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:23
Reklama

Katastrofalne powodzie pustoszą południe Polski - bezpośrednia relacja z miejsca kataklizmu

Katastrofalne powodzie na Dolnym Śląsku: relacja Adama Pachury z Telewizji Sudeckiej. Dowiedz się o zniszczeniach w Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju, akcji ratunkowej i potrzebach powodzian. Krzysztof Wencki rozmawia o skali kataklizmu, zerwanych mostach i zalanych domach. Informacje o pomocy humanitarnej i zbiórce dla poszkodowanych. Aktualna sytuacja powodziowa w Kotlinie Kłodzkiej, 2024.

Ostatnie intensywne opady deszczu doprowadziły do katastrofalnych powodzi na południu Polski, szczególnie dotykając region Dolnego Śląska. Krzysztof Wencki z Koscierzyna24info przeprowadził wywiad z Adamem Pachurą, właścicielem Telewizji Sudeckiej, aby uzyskać bezpośrednią relację z sytuacji.

Skala katastrofy

Powódź, która rozpoczęła się w piątek, spowodowała ogromne zniszczenia w wielu miastach i miasteczkach. Stronie Śląskie i Lądek Zdrój należały do najbardziej dotkniętych obszarów. Według Pachury, "To jest kataklizm... to naprawdę dramat." Opisał on sceny, w których całe kilkupiętrowe budynki znikały pod wodą po tym, jak pękła tama w Stroniu Śląskim, uwalniając kilkumetrową falę wody.

Fala powodziowa porywała samochody, domy i drogi. Zabytkowe mosty w Lądku Zdroju i Kłodzku zostały zniszczone. Skala zniszczeń jest tak duża, że Pachura porównał to do scen z filmu katastroficznego, podkreślając, że "ludzie stoją i płaczą, stracili majątki swojego życia."

Obecna sytuacja i działania pomocowe

Gdy woda opada, widoczny staje się pełny zakres zniszczeń. Wiele obszarów pozostaje bez wody, prądu, internetu czy zasięgu telefonii komórkowej. Niektóre miasta, jak Lądek Zdrój i Stronie Śląskie, początkowo były dostępne tylko przez terytorium Czech ze względu na zniszczoną infrastrukturę.

Trwają działania pomocowe, w których uczestniczą władze lokalne, wolontariusze i agencje państwowe. Pachura podkreślił znaczenie przekazywania odpowiednich darów:

  • Najbardziej potrzebne: środki czystości, gumowce, rękawice gumowe i środki higieny osobistej
  • Niepotrzebne: używana odzież czy buty

Zostały uruchomione oficjalne konta bankowe na zbiórki pieniężne dla powodzian.

Wnioski i obawy na przyszłość

Pachura nawiązał do powodzi z 1997 roku, zwracając uwagę na problem szybkiego zapominania o takich katastrofach. Krytycznie odniósł się do praktyki zabudowywania terenów zalewowych i oporu przed budową zbiorników retencyjnych. Podkreślił, że odmowa budowy takich zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej przyczyniła się do obecnej sytuacji.

Pachura podkreślił znaczenie lokalnych mediów, takich jak Telewizja Sudecka, w szybkim informowaniu mieszkańców i koordynowaniu pomocy. "Dzięki nam ludzie też mogą być dobrze i sensownie pokierowani, co należy zrobić, z kim się kontaktować i na kogo możemy liczyć," powiedział.

Sytuacja pozostaje dynamiczna, a władze i mieszkańcy współpracują, aby przywrócić podstawowe usługi i rozpocząć odbudowę zniszczonych obszarów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama