Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 04:13
Reklama

Jak pandemia zmieniła nasze życie: Czy zmierzamy w stronę posthumanizmu?

Pandemia Covid-19 zmieniła życie ludzi na całym świecie. W artykule “Covid-19, Philosophy and the Leap Towards the Posthuman”, autor Malesela John Lamola zastanawia się, jak te zmiany wpłynęły na nasz sposób życia i czy przypadkiem nie przyspieszyły nasz krok w stronę czegoś, co nazywa się posthumanizmem. Co to takiego? I co pandemia ma z tym wspólnego? Spróbujmy to wyjaśnić w prosty sposób.
Reklama
  • Źródło: https://www.scielo.org.za/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-40182020000100011
Jak pandemia zmieniła nasze życie: Czy zmierzamy w stronę posthumanizmu?

Źródło: Canva

Czym jest posthumanizm?

Reklama

Posthumanizm to pogląd, który mówi, że technologia i nauka tak bardzo wpływają na nasze życie, że tradycyjne rozumienie człowieka może przestać mieć sens. Oznacza to, że stajemy się coraz bardziej zależni od technologii, a nasze życie zmienia się w coś, co trudno już nazwać “czysto ludzkim”.

 

Co zmieniła pandemia?

Pandemia była momentem przełomowym. Zamknięcie w domach, praca zdalna, nauka przez internet czy aplikacje do śledzenia zdrowia – wszystko to pokazało, jak bardzo polegamy na technologii. Autor artykułu wskazuje, że Covid-19 przyspieszył procesy, które już wcześniej się zaczęły:

1. Technologia weszła wszędzie – Od zakupów online, przez medycynę, aż po codzienne rozmowy z bliskimi przez wideokonferencje.

2. Zmieniło się nasze myślenie o człowieku – Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy patrzeć na ludzi bardziej przez pryzmat danych: kto jest zdrowy, kto chory, gdzie się poruszał.

3. Firmy technologiczne zyskały ogromną władzę – To dzięki nim mogliśmy pracować i uczyć się w trakcie pandemii, ale to także one decydują, jakie technologie wykorzystujemy.

4. Rządy zaczęły korzystać z technologii, żeby nas kontrolować – Na przykład śledząc kontakty zakażonych osób.

 

Czy to dobrze czy źle?

To pytanie, na które trudno odpowiedzieć. Z jednej strony technologia bardzo nam pomogła – bez niej pandemia byłaby dużo trudniejsza do przetrwania. Z drugiej strony, autor artykułu ostrzega, że takie podejście do życia może sprawić, że zapomnimy, czym jest człowieczeństwo. Czy to dobrze, że widzimy ludzi przez pryzmat liczb i danych? Czy nie ryzykujemy, że staniemy się bardziej “maszynowi”?

 

Co dalej?

Pandemia pokazała, że świat zmierza w stronę, gdzie technologia staje się nieodłączną częścią naszego życia. To może być dobre, ale wymaga przemyślenia: jak używać technologii, żeby nam pomagała, a nie szkodziła.

 

Źródło: Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Covid-19, Philosophy and the Leap Towards the Posthuman.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama