Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 01:42
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100093020032572
Wyciek w sieci ciepłowniczej sparaliżował część miasta

Nagły wyciek w sieci ciepłowniczej – jak doszło do awarii?

Reklama
W nocy z 16 na 17 lutego mieszkańcy kilku ulic w Kościerzynie zostali pozbawieni ciepła z powodu poważnej awarii sieci ciepłowniczej. Wyciek udało się namierzyć dzięki kamerze termowizyjnej, a jego usunięcie wymagało kilku wykopów. Jak przebiegała akcja naprawcza i co było przyczyną problemu?
Reklama
Nagły wyciek w sieci ciepłowniczej – jak doszło do awarii?

Źródło: Kos-Eko sp. z o.o.

W nocy z 16 na 17 lutego doszło do nagłej awarii w sieci ciepłowniczej w rejonie osiedla przy ulicy Kasztanowej. Awaria dotknęła mieszkańców 16 budynków, którzy szybko zauważyli brak ogrzewania w swoich mieszkaniach. Służby techniczne zostały natychmiast powiadomione i przystąpiły do działań mających na celu zlokalizowanie źródła problemu.

Reklama dotacje unijne dla firm
Lokalizacja wycieku przy użyciu kamery termowizyjnej

Pierwszym krokiem w procesie naprawczym było precyzyjne określenie miejsca wycieku. W tym celu wykorzystano nowoczesną kamerę termowizyjną, która pozwoliła na szybkie zawężenie obszaru poszukiwań. Dzięki tej technologii udało się zidentyfikować rejon, w którym doszło do uszkodzenia rury ciepłowniczej.

Cztery wykopy i trudna lokalizacja uszkodzenia

Ekipa naprawcza przeprowadziła cztery wykopy w miejscu wskazanym przez pomiary termowizyjne.

Ekipa naprawcza spółki KOS-EKO przeprowadziła cztery wykopy w rejonie podejrzewanym o wyciek. Dopiero za czwartym podejściem udało się dotrzeć do kanału ciepłowniczego i zlokalizować precyzyjne miejsce uszkodzenia. Okazało się, że płyta osłaniająca kanał ciepłowniczy osunęła się, powodując uszkodzenie rury i wyciek czynnika grzewczego - powiedział nam Dyrektor Techniczny i Rozwoju w Kose-Eko sp. zo.o. Władysław Oskar Formela

Przerwa w dostawie ciepła i szybka naprawa

W momencie wykrycia uszkodzenia konieczne było natychmiastowe odcięcie dopływu ciepła, co skutkowało przerwą w dostawie ogrzewania dla mieszkańców. Naprawa polegała na zaspawaniu uszkodzonej rury i ponownym uruchomieniu przepływu ciepła. Cała operacja zakończyła się sukcesem, a ogrzewanie zostało przywrócone po 6 godzinach od momentu wykrycia awarii.

Budynki dotknięte awarią

Awaria w systemie ciepłowniczym spowodowała przerwę w dostawie ciepła i ciepłej wody do następujących nieruchomości:

  • Ulica Kasztanowa: budynki nr 1, 2, 3, 4, 6,
  • Ulica 8 Marca: budynki nr 17, 26, 29, 30, 31,
  • Ulica Staszica: budynki nr 6, 6a, 6b, 8,
  • Ulica Topolowa: budynki nr 1, 2,
  • Ulica Brzozowa: budynki nr 1, 2.

Dzięki szybkiej reakcji służb technicznych oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak kamera termowizyjna, udało się zlokalizować i naprawić uszkodzenie w stosunkowo krótkim czasie. Mimo że mieszkańcy musieli zmierzyć się z kilkugodzinną przerwą w dostawie ciepła, cała operacja zakończyła się sukcesem, a ogrzewanie zostało przywrócone. Władze miejskie oraz firma zarządzająca siecią ciepłowniczą przepraszają za powstałe utrudnienia i zapewniają, że podejmą działania mające na celu zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości.


Źródło: Kos-Eko sp. zo.o.

Źródło: Kos-Eko sp. zo.o.

Źródło: Kos-Eko sp. zo.o.

Źródło: Kos-Eko sp. zo.o.

Źródło: Kos-Eko sp. zo.o.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama