Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 10:47
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100093020032572

Jak sprawdzić, czy masz prawo do darmowego kredytu?

Konsumenci zawierający umowy z instytucjami finansowymi są chronieni przez prawo. Mimo to naruszenia w procesie zaciągania kredytów ze strony banków się zdarzają. Obecnie do sądów jest kierowanych coraz więcej pozwów dotyczących darmowego kredytu. Nie ma się co dziwić, bo wygrana zapewnia wysokie korzyści. Sprawdź, kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego.
  • 03.04.2025 10:46
Jak sprawdzić, czy masz prawo do darmowego kredytu?

O co chodzi z darmowym kredytem? 

Kredyt to wysokie koszty. Co miesiąc spłacasz nie tylko pożyczony kapitał, ale również odsetki, prowizje, marże i inne opłaty dodatkowe. W ten sposób po latach może okazać się, że oddałeś nawet ponad 2 razy więcej, niż otrzymałeś. O ile taki stan rzeczy jest oparty o podpisaną świadomie, zgodną z prawem umowę, taka sytuacja jest dopuszczalna. W praktyce okazuje się jednak, że banki dopuszczały się licznych naruszeń w przypadku kredytów udzielanych konsumentom. Na szczęście kredytobiorcy nie są pozostawieni w takiej sytuacji samym sobie. 

Sankcja kredytu darmowego to mechanizm, który ma chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych. Dzięki niemu – w razie określonych naruszeń banków – kredytobiorca może uniknąć zapłaty kosztów kredytu, w tym odsetek czy prowizji. Do spłaty pozostanie jedynie kwota, którą pożyczył. Tym samym część kredytobiorców ma szansę na darmowy kredyt. 

Jakie umowy kwalifikują się do sankcji kredytu darmowego? 

Możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest uzależniona od spełnienia określonych w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim kryteriów. W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować, czy Twoja umowa kredytu kwalifikuje się do SKD. 

Warunki formalne determinujące możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego to przede wszystkim: 

  • kwota kredytu nie wyższa niż 255 550 złotych; 
  • umowa zawarta po 18 grudnia 2011 roku; 
  • kredytobiorcą jest konsument zaciągający kredyt na cele prywatne; 
  • zobowiązanie jest nadal spłacane bądź spłata zakończyła się maksymalnie 12 miesięcy przed ubieganiem się o SKD; 
  • w trakcie spłaty nie było opóźnień powyżej 30 dni. 

Nie masz pewności, czy Twoja umowa kwalifikuje się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego? Skontaktuj się z Kancelarią BUTNY https://kancelariabutny.pl/ i przekaż swoją sprawę do analizy. Doświadczeni w sprawach dotyczących SKD prawnicy zweryfikują zapisy umowy i przekażą rekomendację co do dalszego sposobu działania. 

Naruszenia banków uprawniające do darmowego kredytu 

Jeżeli umowa spełnia warunki formalne, aby ubiegać się o darmowy kredyt, trzeba jeszcze zweryfikować, czy w jej przypadku doszło do określonych w ustawie o kredycie konsumenckim naruszeń. Ich katalog jest szeroki, jednak do najpopularniejszych należą: 

  • naruszenie obowiązków informacyjnych – banki są zobowiązane do podwyższonej ostrożności w stosunkach z konsumentami. Jako silniejsza strona stosunku prawnego muszą upewnić się, że kredytobiorca zna warunki swojego zobowiązania i ryzyk z nim związanych. Mimo to instytucje finansowe nie zawsze sprostały ciężarom tego obowiązku. Jako naruszenie uprawniające do skorzystania z SKD może być zakwalifikowane m.in. brak szczegółowego wskazania wszystkich kosztów kredytu czy niedołączenie do umowy harmonogramu spłaty. 
  • błędy przy obliczaniu oprocentowania – wszelkie koszty kredytu, w tym oprocentowanie, muszą być wyliczone w pełni zgodnie z umową. Ewentualne błędy prowadziłyby do nieuzasadnionego zwiększenia zobowiązań kredytobiorcy, na co nie może być zgody. 
  • niezgodność między umowną a wypłaconą kwotą kredytu – jeśli kwota wypłacona jest niższa niż zapisana w umowie, całkowite koszty kredytu wzrosną w nieuzasadniony sposób. 

Warto wiedzieć, że według analiz tego typu naruszenia znalazły się w umowach zawieranych z różnymi polskimi bankami, w tym m.in. Alior Bankiem, mBankiem, Millennium, Credit Agricole, PKO BP, Pekao SA, Santander Consumer Bankiem czy BNP Paribas. Z tego powodu warto przeprowadzić analizę swojej umowy zawsze, gdy masz wątpliwości co do jej poprawności.  

Jak wygląda sprawa dotycząca sankcji kredytu darmowego? 

Sprawy dotyczące sankcji kredytu darmowego zaczynają się od porady prawnej. Doświadczeni prawnicy zweryfikują zapisy umowy i wydadzą opinię co do dalszych kroków. Jeśli okaże się, że w sprawie doszło do naruszeń uprawniających do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, należy zgłosić roszczenie i podjąć próby polubownego zakończenia sporu z bankiem. 

Instytucje finansowe zazwyczaj nie są skłonne do uznawania reklamacji, dlatego w kolejnym kroku prawdopodobnie konieczne będzie wniesienie pozwu do sądu. W procesie sąd rozpatrzy sprawę i oceni zgłoszone żądania. Jeśli uwzględni roszczenie, po uprawomocnieniu orzeczenia będziesz uprawniony do dochodzenia zwrotu od banku. 

W sprawie warto korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który nie tylko wszechstronnie przeanalizuje sprawę i zajmie się wniesieniem powództwa do sądu, ale również wesprze Cię na wypadek wniesienia apelacji. 

Artykuł sponsorowany


Reklama