Warunkiem przystąpienia do realizowanego projektu jest przekazanie przez gminę atrakcyjnie położonych, uzbrojonych i dobrze skomunikowanych gruntów. To na nich mają powstać budynki mieszkalne, których budowa ma się rozpocząć już w 2018 roku.
Na pytanie czy miasto Kościerzyna posiada takie grunty odpowiedział Michał Majewski – burmistrz miasta:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Jeśli chodzi o Mieszkania Plus, pomysł rządu był, aby były to mieszkania na gruntach Skarbu Państwa, takich gruntów na terenie miasta właściwie nie posiadamy i to jest największy problem.
Głównym założeniem rządowego programu jest stworzenie mieszkań o umiarkowanych czynszach dostępnych dla osób samotnych, czy rodzin słabiej uposażonych. Miasto Kościerzyna mimo niemożności wzięcia udziału w projekcie pragnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Jesteśmy w stanie zaproponować podobne rozwiązania tylko na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego między miastem a firmami budującymi mieszkania. Takimi gruntami, które miasto przekazało aportem są grunty przy ul. Heykego po dawnej kotłowni, i tam w tym roku KTBS ma przygotować projekt budynku, który chciałbym przeznaczyć jako budynek właśnie komunalny, pod wynajem mieszkań czynszowych.
Według raportu GUS, na przestrzeni lat 1995 – 2015 liczba mieszkań komunalnych budowanych na terenach gmin znacznie spadła. Niechęć do budowania takich lokali wynika z problemu zaległości czynszowych. Często ze względu na brak wystarczającej ilości mieszkań socjalnych, lokale komunalne stają się mieszkaniami zastępczymi dla osób z poważnymi problemami finansowymi.
W Kościerzynie budowa mieszkań przy ul. Heykego ma ruszyć w 2018 roku, kolejne inwestycje tego typu są na etapie rozmów i planowania. W celu zminimalizowania ryzyka zaległości czynszowych potencjalni mieszkańcy zostaną poddani wcześniejszej weryfikacji.
Napisz komentarz
Komentarze