Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 00:55

Czy długi u komornika ulegają przedawnieniu?

Czy warto liczyć na przedawnienie swoich zobowiązań? Czy to opłacalna strategia? Niekoniecznie. Tym bardziej, że zwlekanie z regulowaniem należności może zawieść nas do sądu. Czy mimo to można liczyć na coś, co w potocznym rozumieniu znamy jako przedawnienie egzekucji komorniczej?
  • 07.10.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy długi u komornika ulegają przedawnieniu?

Pojawia się komornik. Co to może oznaczać?

 

Dług u komornika to określenie potoczne, oznaczające, że należność osoby zadłużonej została skierowana do windykacji komorniczej i w tym kontekście będziemy tego pojęcia używać. Komornik nie może sam z siebie podjąć decyzji o zajęciu naszego konta czy przejęciu wybranej ruchomości. Jego działania mają miejsce dopiero na wniosek wierzyciela, który wcześniej musi skierować sprawę do sądu, z którego wierzyciel musi otrzymać tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności.

 

Jeśli zapadł już prawomocny wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności, a wierzyciel wystąpił z odpowiednim wnioskiem, komornik może przystąpić do czynności egzekucyjnych. Ponieważ jego działalność jest ściśle określona w ustawie, nie będziemy mieli możliwości podjęcia z nim negocjacji. Nie znaczy to, że nie możemy działać. W takiej sytuacji warto rozmawiać z wierzycielem oraz wyrazić chęć spłacenia długu.

 

Kiedy dług u komornika może się przedawnić

 

Warto wyraźnie zaakcentować, iż chęć rozmawiania oraz podjęcia próby polubownego rozwiązania problemu będą zdecydowanie lepiej widziane niż próba unikania komornika bądź też liczenie na przedawnienie egzekucji komorniczej. Czy dług może się przedawnić? Taką sytuację przewiduje prawo. Okres, po którym następuje przedawnienie wynosi 6 lat. Czas liczony jest od dnia, w którym uprawomocni się orzeczenie sądu np. o wydaniu nakazu zapłaty.

 

Jak wygląda ta kwestia w sytuacji, gdy dług został już przekazany do egzekucji do komornika?. W praktyce przedawnienie egzekucji komorniczej nie istnieje. Przedawnić może się jedynie roszczenie objęte tytułem wykonawczym. W momencie rozpoczęcia egzekucji okres przedawnienia zostaje zawieszony. Wprawdzie komornik może zamknąć egzekucję bez zajęcia właściwej sumy majątku, trzeba jednak pamiętać, że od momentu zakończenia takiej egzekucji sześcioletni okres zaczynamy liczyć od początku. W tym czasie może dojść do wznowienia egzekucji.

 

Przedawnienie egzekucji komorniczej a istnienie długu

 

Przedawnienie egzekucji komorniczej jest w świetle polskiego prawa niemożliwe. Jeżeli posiadamy zadłużenie, zdecydowanie lepszą strategią będzie dążenie do porozumienia z wierzycielem. Liczenie na przedawnienie długu, unikanie napomnień od wierzyciela lub monitów pochodzących od firmy windykacyjnej, może skutkować skierowaniem sprawy do sądu.

 

Pamiętajmy przy tym, że nawet przedawniony dług nie znika. Wierzyciel będzie miał wprawdzie ograniczone możliwości dochodzenia swoich roszczeń, jednak negatywne wpisy, które może zamieścić w rejestrach dłużników, nadal będą widoczne dla banków, jak również potencjalnych kontrahentów, z którymi zechcemy być może nawiązać współpracę. Dobrą praktyką jest możliwie szybkie spłacanie swoich zobowiązań finansowych, jak również regularne sprawdzanie w dostępnych rejestrach dłużników, czy nie zalegamy z płatnościami.

--- Artykuł sponsorowany ---