Dłużnik nie spłaca długu. Co w takiej sytuacji?
Istnieje wiele przypadków, w których powstaje trudna sytuacja finansowa na linii dłużnik - wierzyciel. Dłużnikiem może być zarówno znajomy, przyjaciel, członek rodziny, jak również klient czy partner biznesowy. Pożyczając pieniądze, zakładamy z reguły dobrą wolę przyszłego dłużnika. Wydaje nam się, że środki wpłyną w wyznaczonym terminie. Często nie zawieramy więc nawet żadnej umowy, która regulowałabym kwestię odsetek, terminów oraz zabezpieczenia. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie możemy odzyskać pożyczonych pieniędzy?
Z pewnością nie warto się poddawać. Nie warto też czekać, aż sprawa rozwiąże się sama. Czas działa na naszą niekorzyść. Dług, o który nikt się nie upomina, może ulec przedawnieniu. Nie musimy od razu pozywać dłużnika, ponieważ istnieją inne sposoby, które dobrze jest wypróbować, zanim zdecydujemy się wejść na drogę sądową.
Najczęściej stosowane metody odzyskiwania długów od osób prywatnych
Pierwszym krokiem, na który powinniśmy się zdecydować, jest próba polubownego załatwienia sprawy. Rekomendowanym i najprostszym sposobem na podjęcie próby rozwiązania kwestii zadłużenia jest zwykła osobista rozmowa, najlepiej w cztery oczy, chyba że osoba trzecia brała np. udział w udzieleniu pożyczki. Z dłużnikiem możemy skontaktować się zarówno drogą mailową, jak i telefoniczną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać też z tradycyjnego listu.
Jeżeli dłużnik unika kontaktu, a pomimo prób nawiązania porozumienia nadal nie spłaca długu zgodnie z powziętymi ustaleniami, wówczas możemy poinformować go o tym, że przygotowaliśmy tzw. przedsądowe wezwanie do zapłaty. Gdy ta informacja nie przynosi pożądanych skutków, wówczas przesyłamy dłużnikowi właśnie takie wezwanie. Jego wzór znajdziemy w internecie. Dokument ten najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, choć coraz częściej przesyła się takie wezwania za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Gdy już wystosowaliśmy kilka tego typu wezwań i wszystkie pozostały bez odpowiedzi, możemy udać się po pomoc do jednej z firm windykacyjnych. Ich zadaniem jest wykorzystanie posiadanych narzędzi w celu odzyskania długu na zlecenie wierzyciela.
Podobnie ścieżka wygląda, jeśli próbujemy odzyskać środki na rzecz swojej firmy. Wówczas można zlecić odzyskanie wyspecjalizowanej firmie, jak np. KRUK, która również w pierwszej kolejności dąży do odzyskania środków w sposób polubowny.
Trudne długi - czy każdy dług da się odzyskać
Kiedy powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możemy udać się do sądu. Wówczas składamy pozew o zapłatę należności. Jeśli nie czujemy się pewnie w wypełnianiu dokumentacji, możemy poradzić się specjalisty prawnika. Sąd wydaje dłużnikowi nakaz zapłaty długu. Jeśli w ciągu 14 dni spłata nie nastąpi, to po spełnieniu przesłanej określonych w przepisach, może zostać wszczęta egzekucja komornicza. Pamiętajmy oczywiście, że dłużnik ma prawo wniesienia sprzeciwu.
Firmy windykacyjne otrzymują także zlecenia dotyczące tzw. trudnych długów. Proces ściągania długów może okazać się bardziej skomplikowany w sytuacjach, gdy np. nie zawarto umowy między stronami, dłużnik zmarł lub firma przestała istnieć. Trzeba pamiętać, że również w takich sytuacjach istnieje szansa na odzyskanie swoich pieniędzy, choć sam proces może zajmować więcej czasu i wymagać od nas więcej cierpliwości.
Przynajmniej części trudnych sytuacji możemy uniknąć. Pożyczając pieniądze, na pewno warto zawrzeć możliwie precyzyjną umowę. Jeśli nawiązujemy współpracę z kontrahentami, powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy negatywne informacje na ich temat nie widnieją w rejestrach osób zadłużonych, np. ERIF BIG SA. Dobrze jest przy tym przyjrzeć się dostępnym w internecie opiniom na temat wybranych klientów biznesowych. Stosowanie powyższych praktyk może zwiększyć nasze bezpieczeństwo finansowe.