Jak to się zaczęło, czyli krótka historia sera
Nawet osoba, która nie jest wielkim smakoszem bez problemu jest w stanie wymienić kilkanaście gatunków sera. Jednak mało kto potrafi stworzyć listę liczącą ponad 4 tys. różnych smaków. Dokładnie tyle jest gatunków znanych na całym świecie. Ser nie jest nowoczesnym pokarmem. Jego pierwsze formy były znane już w starożytności. Ser nieodłącznie związany jest w rozwojem cywilizacyjnym. Pojawił się na stołach krótko po tym, jak ludzie zaczęli hodować bydło. Pozyskiwane od nich mleko było cennym pożywieniem, ale dosyć szybko się psuło. Można było je utrwalić produkując z niego pożywny i smaczny ser.
Samo odkrycie nabiałowego produktu było wynikiem obserwacji. Mleko pod wpływem ciepła dosyć szybko ulegało fermentacji. Pojawiające się grudki można była oddzielić, a uzyskana w ten sposób masa okazała się smacznym pokarmem, który nie psuł się tak szybko, jak mleko. Początkowo ser konserwowano solą i chowano w dołkach wykopanych w ziemi. Z czasem odkryto także inne sposoby przedłużania ich trwałości. Każda kultura wypracowała swój sposób produkcji i nadawania wyrobom wyjątkowego smaku.
Jak dzieli się najpopularniejsze sery?
Żeby dobrze orientować się w serowym świecie, trzeba najpierw poznać to w jaki sposób rozróżnia się ten smakołyk. Rodzaje serów dzieli się według następujących kryteriów:
- ze względu na kraj pochodzenia;
- typ mleka, z którego został wytworzony;
- sposób przygotowania;
- środowisko dojrzewania;
- smaku oraz konsystencji.
Sery najczęściej wytwarzane są z mleka krowiego, koziego oraz owczego. Najpopularniejsze, czyli krowie są dosyć delikatne w smaku. Wyróżnia je maślana nuta, którą osiąga się przez wysoką zawartość tłuszczu. Wyczuwalna jest w nich także słodycz. Idealnie się rozpuszczają, dlatego też są jedzone zarówno samodzielnie, jak stosuje się je jako dodatek do różnego typu dań. Kozie sery są bardziej pikantne i wyraziste w smaku. Ich plusem jest też lekkostrawność i mniejsza zawartość tłuszczu. Produkty z mleka owczego wyróżniają się bardzo bogatym smakiem i wielowymiarowym aromatem. Specjalne miejsce wśród serowych specjałów zajmują produkty z mleka bawolego. Powstaje z nich głównie włoska mozzarella. Charakteryzuje się ona delikatnym smakiem i tym, że po podgrzaniu staje się bardzo ciągliwa. Z tego względu stanowi idealny dodatek do pizzy.
Na smak serów wpływa też sposób ich dojrzewania. Sery świeże spożywa się krótko po ich przygotowaniu. Sery miękkie to głównie gatunki pleśniowe, maziowe oraz krótko dojrzewające. Przed ich zjedzeniem trzeba odczekać od 10 do 30 dni. Konsystencja serów jest miękka, często kremowa oraz delikatna. Wśród serów półtwardych i twardych ważna jest ich skórka. To ona także decyduje o smaku. Istotne znaczenie ma również sama konsystencji sera.
Najsłynniejsze sery świata
Zanim sięgniesz do sklepowej półki dobrze jest wiedzieć czego szukać. Nawet w popularnych marketach dostępność różnych gatunków jest coraz większa i wykracza poza standardowy ser edamski, czy goudę. Na które sery warto zwrócić uwagę?
Gorgonzola — to lekko pikantny ser o włoskim pochodzeniu. Wyróżnia się kremową konsystencją oraz charakterystycznymi niebieskawymi żyłkami.
Parmezan — kolejny włoski specjał. To twardy ser podpuszczkowy produkowany z mleka krowiego. Najczęściej dodaje się go do innych dań. Idealnie pasuje do makaronów oraz risotto.
Brie — tym razem to ser o francuskim pochodzeniu. Należy do grupy serów miękkich, pleśniowych. Ma delikatny smak i charakterystyczną, sprężystą skórkę.
Gouda — znany na całym świecie twardy, holenderski ser. Ma wyrazisty zapach i śmietankowy smak, charakteryzuje się niewielką ilością dziurek.
Cheddar — na uwagę zasługuje też angielski przedstawiciel. To twardy, pikantny i kwaskowaty ser.
Lista ta oczywiście nie wyczerpuje serowych możliwości. Do tego można też pokusić się o samodzielną produkcję i spróbować przygotować przysmak. Jak zrobić ser żółty? W najprostszej wersji będzie do tego potrzebne mleko, masło, twaróg oraz kilka dodatków. Do podgrzanego mleka dodaje się twaróg, a następnie rozpuszczone masło. Gdy składniki się połączą trzeba odcedzić masę. Żeby lepiej się związała można dodać całe jajko. Całość można doprawić solą oraz dodatkami, które nadadzą mu specyficzny smak. W zależności od preferencji mogą to być zioła, czosnek, kminek lub inne dodatki.