Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 21:51

Sauny zewnętrzne to idealne rozwiązanie nie tylko na zimę. Jaki model będzie optymalnym wyborem?

Do prozdrowotnych korzyści płynących z regularnego korzystania z sauny fińskiej nie musimy chyba nikogo przekonywać. Trudno bowiem o skuteczniejszy, a przy tym bardziej przyjemny sposób na odprężenie, rozluźnienie całego ciała, poprawę wyglądu i kondycji skóry, czy też wzmocnienie odporności. Nic dziwnego, że w Finlandii posiadanie sauny jest niemal tak samo powszechne, jak posiadanie wanny. A i my, Polacy, przekonujemy się coraz częściej do takiego właśnie rozwiązania. Jednym z tych, które zyskuje obecnie największe grono zwolenników, są sauny zewnętrzne. Te rozwiązują problem ograniczonego metrażu domu, w którym brak miejsca na wstawienie sauny. Sprawdziliśmy, jakie modele ogrodowej sauny mamy obecnie do wyboru i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
  • 13.01.2023 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sauny zewnętrzne to idealne rozwiązanie nie tylko na zimę. Jaki model będzie optymalnym wyborem?

Drewno i wyposażenie, czyli sprawdź to, co ważne

Zanim sprawdzimy, jakie sauny zewnętrzne mamy do wyboru w kwestii konstrukcji, czy funkcjonalności, zatrzymajmy się na chwilę na materiałach. Nie jest niespodzianką, że sauny fińskie to rozwiązanie, które jako materiał konstrukcyjny wykorzystuje drewno. Ważne jednak, aby surowieć został zaimpregnowany. Wybrane sauny zewnętrzne mogą zostać fabrycznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Możemy również samodzielnie dokonać impregnacji, kupując saunę w tzw. wersji surowej (niemalowane drewno).

Z drewna wykonane jest także wyposażenie sauny, np. ławki z drewna lipowego, czy drewniane obudowy pieca. Podczas zakupu sprawdźmy, czy i jak zostały zaizolowane ściany, dach wewnętrzny i zewnętrzny oraz podłoga domku (najczęściej jest warstwa wełny mineralnej lub styrodur, a w przypadku dachu zewnętrznego deski). Przeszklenia powinny być wykonane ze szkła hartowanego.

Sauny zewnętrzne wolnostojące domki

Jeśli oczekujemy minimalistycznego designu, a nasz dom i ogród prezentują się raczej nowocześnie, najlepszym wyborem będą sauny zewnętrzne w kształcie prostokąta. Geometryczny design idealnie wpisze się tutaj w przydomową przestrzeń, a sama konstrukcja sauny nie przytłoczy otoczenia. W tym przypadku mamy zazwyczaj do wyboru sauny z płaskim lub spadzistym dachem, czasem dodatkowo wyposażone w zadaszony taras. Mniejsze domki pomieszczą z powodzeniem 4- 5 osób, większe od 8 do nawet 10 osób.

Standardowo domek ogrodowy oferuje kabinę z sauną oraz niewielką przebieralnię / przedsionek. 

Sauny zewnętrzne beczki i domki Hobbita

W ogrodzie wiejskim, utrzymanym w stylu rustykalny, a także na terenach górskich idealnie prezentują się sauny zewnętrzne w kształcie beczki, ustawione w pionie lub w poziomie. Podobnym rozwiązaniem są owalne sauny w stylu domku Hobbita. W tym przypadku design stanowi niebanalną ozdobę ogrodu, a często również atrakcję np. górskiego pensjonatu.

Sauny tego typu dedykowane są 2, 3 lub 4 osobom, standardowo składają się 2, czasem z 3 pomieszczeń. Wybrane modele oferują tutaj dodatkowo balię do kąpieli, również z bąbelkami.

--- Artykuł sponsorowany ---