Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 15:21

Krok po kroku: Jak skutecznie szukać pracy w 2023 roku

Jak wyróżnić się na tle innych kandydatów poszukując pracy w 2023 roku i jak szukać coacha, jeśli odpowiedzi na egzystencjalne pytania nie znajdziesz sam.
  • 29.05.2023 13:57
  • Autor: Grupa Tipmedia
Krok po kroku: Jak skutecznie szukać pracy w 2023 roku

Przez ostatnie kilka lat, a nawet dekadę, istniało coś takiego jak lejek poszukiwania pracy. Składała się z liczby wolnych miejsc pracy na rynku, liczby Twoich odpowiedzi, liczby rozmów kwalifikacyjnych oraz łącznej liczby otrzymanych przez Ciebie ofert. Dlatego uważano, że kluczem do sukcesu w znalezieniu pracy jest maksymalna liczba odpowiedzi. Im więcej razy dana osoba odpowiedziała, tym więcej odpowiedzi nadejdzie.

Cechy współczesnego rynku pracy

Teraz wiele się zmieniło. W 2022 roku liczba wolnych miejsc pracy gwałtownie spadła. Więc teraz nie możesz wziąć tego w skali. Nacisk przesunął się na efektywność poszukiwania pracy.

Duże firmy przeszły kurs redukcji personelu i optymalizacji. W związku z tym, jeśli się zmniejszą, rekrutacja nie jest planowana w najbliższej przyszłości. Orientacyjnymi działaniami ze strony dużych pracodawców są redukcje kadry rekruterów. Znalezienie dobrego rekrutera, zwłaszcza w branży IT, jest dość trudne. Dlatego rekruterzy są trzymani do końca. A fakt, że teraz rozstają się z rekruterami, i to masowo, świadczy o tym, że nie ma planów na aktywną rekrutację w ciągu najbliższego roku lub dwóch. Wcześniej rekruterzy masowo wyszukiwali kandydatów i pisali do nich z propozycją po prostu rozmowy lub poznania się, teraz tak nie będzie. Sytuacja jest przerażająca, ale nie beznadziejna.

Komu łatwiej będzie znaleźć pracę w 2023 roku

Teraz rynek bardzo sprzyja mediom. Specjaliści middle i middle+ poziomu szybko się uczą, a potem mogą wykonywać zadania wyższego szczebla, a kosztują dużo mniej. Najtrudniejsi są juniorzy. Ale jeśli komuś oczy płoną i jest gotowy do nauki, to taki junior wejdzie do firmy. Firma ma jeszcze plan rozwoju, a ludzie rozumieją, że za pół roku lub rok będą potrzebować silnego specjalisty poziomy middle. Bardziej opłacalne będzie wyhodowanie tego juniora na middle.

Kolejnym trendem ostatnich lat jest przewaga kandydatów z rozwiniętymi soft skiils. Jeśli komuś brakuje trochę hard skills, można go podciągnąć. Ale zrobienie z niego dobrego człowieka może się nie udać. Ludzie się zmieniają, jeśli chcą. Wcześniej sytuacja była odwrotna w IT, gdzie brakowało wykwalifikowanych specjalistów. Biorąc pod uwagę liczbę specjalistów na rynku, preferowani będą ci, którzy są nieco słabsi merytorycznie, ale bardziej adekwatni jako osoba. Soft skills nigdy nikomu nie przeszkadzały, a ich poziomowanie naprawdę daje możliwość rozwoju.

Gdzie szukać pracy

Musisz poprawić swoje umiejętności, być może język obcy i rozważyć możliwość relokacji. A może nawet od razu się przeprowadzić, a potem szukać pracy. Nie jest to najlepsza opcja, ponieważ wymaga dużej finansowej poduszki powietrznej, zwłaszcza jeśli próbujesz przeprowadzić się z rodziną. Ale teraz jest to bardziej obiecująca opcja.

Warto szukać pracy w serwisach poszukujących pracy takich jak Jooble, Pracuj.pl itp. Jeśli nie zdecydowałeś się na konkretny zawód, to wystarczy, że będziesz szukał pracy za pomocą słów kluczowych typu praca Kościerzyna. A następnie wybierz z listy proponowanych aktywnych ofert pracy.

Gdzie iść pracować?

Inną opcją byłoby poszukiwanie stażu. Co więcej, mogą to być bezpłatne staże w firmach, które umożliwią późniejsze podjęcie pracy. Możesz również rozważyć możliwość projektów komercyjnych zdalnie. Mając w swoim portfolio komercyjny projekt, już łatwiej jest wejść na staż lub wewnętrzny projekt w firmie spoza własnego kraju.

Głównym narzędziem do znalezienia pracy jest świetny i potężny LinkedIn. Ale zalecamy również wyszukiwanie firm i pisanie do nich bezpośrednio, nawet jeśli nie mają ogłoszenia o pracę. W każdym razie, przed publikacją wakatu, w firmie może już dojść do dyskusji, że potrzebny jest ten lub inny specjalista. A jeśli w tym momencie nadejdzie odpowiednie CV, to równie dobrze mogą zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. A jeśli pasuje, nie będą wydawać zasobów na szukanie innej osoby.

Jak szukać pracy

Jest coś w rodzaju algorytmu, którym należy się kierować, szukając pracy:

  • Ekspertyza rozpakowywania. Czyli ocena doświadczenia, wiedzy, wszystkich umiejętności, całego szkolenia, przez które przeszła dana osoba i wszystkiego, co potrafi. Skup się na tym, w czym jesteś świetny, w czym jesteś ekspertem, jakie masz osiągnięcia, dlaczego akurat nadajesz się do tej roli.
  • Kompilacja dobrego CV. Musisz skupić się na tym, w czym jesteś dobry. Tutaj pojawia się aspekt psychologiczny: jeśli powiesz nie wiem, jak to zrobić, to dobrze zapamiętają, czego nie możesz zrobić. Ale jeśli powiesz – mogę zrobić to i tamto, to w twoim CV będą szukać dowodów na dokładnie te rzeczy.
  • Ponadto, gdy istnieje wewnętrzne wsparcie i jasne CV ze wszystkimi plusami, zacznij szukać, gdzie ta praca może być potrzebna. Które firmy są bardziej interesujące. Musisz zrozumieć, na co jesteś gotowy, a na co nie, aby szukać firmy dla siebie.

Dokładnie w tej kolejności. Musisz kompetentnie spakować się jako ekspert, podnieść swoje umiejętności i być osobą uczciwą w komunikacji z innymi ludźmi.

--- Artykuł sponsorowany ---