Sprawdź pogodę i stan techniczny jachtu
Jeśli wybierasz się w rejs jachtem po jeziorze lub morzu, koniecznie sprawdź pogodę oraz warunki panujące na danym akwenie. Powinieneś również zorientować się, jakie anomalia oczekiwane są w regionie, do którego się wybierasz. Sprawdź, czy nie pojawiają się żadne ostrzeżenia. Bardzo złym pomysłem jest rejs, gdy zapowiadają gęstą mgłę, porywiste wiatry lub groźne burze.
Kluczowe jest sprawdzenie stanu technicznego jachtu lub innej jednostki wodnej, którą chcesz wypłynąć. Musisz mieć pewność, że łódź jest sprawna i odpowiednio przygotowana do rejsu. Koniecznie sprawdź paliwo i stan silnika. Przejrzyj układ chłodzenia – musi działać prawidłowo. Zweryfikuj też działanie radia, nawigacji, oświetlenia i różnych urządzeń elektrycznych. Upewnij się, że masz zapasowe liny żeglarskie oraz skompletowane wyposażenie ratunkowe (m.in. kamizelki i koła). Sprawdź również stan techniczny tratwy ratunkowej oraz datę ważności rac sygnałowych.
Systemy bezpieczeństwa, radio i nawigacja
Musisz mieć pewność, że na statku lub jachcie znajdują się sprawne m.in. gaśnice, urządzenia sygnalizacyjne (świetlne i dźwiękowe) czy apteczka. Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej licencji i masz wszystkie ważne uprawnienia konieczne do sterowania daną jednostką wodną. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy w awaryjnej sytuacji zajdzie potrzeba komunikowania się z innymi.
Zanim wyruszysz w rejs, dokładnie sprawdź, czy masz przygotowane odpowiednie mapy. Warto zaznaczyć na nich ważne punkty nawigacyjne, ale też przystanie i wszelkie porty. Powinieneś wyposażyć się w kompas i GPS, z którymi musisz doskonale współpracować. To dzięki nim będziesz unikać m.in. niebezpiecznych miejsc na otwartych wodach. Będziesz mieć też pod kontrolą przebieg wytyczonej trasy.
O czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do żeglugi?
Ostatnim niezwykle ważnym elementem przygotowań do żeglugi jest zaopatrzenie – mowa o napojach i prowiancie. Warto przygotować jedzenie i picie, które powinno starczyć na cały rejs. Dla bezpieczeństwa możesz zabrać nieco więcej pożywienia – w życiu bywa różnie, więc trzeba zabezpieczyć się na każdą okoliczność. Wyliczyć zapasy umożliwi również staranne zaplanowanie przystanków i prawidłowo oszacowana liczba członków załogi.
Pamiętaj o opracowaniu trasy głównej, ale też przygotowaniu trasy rezerwowej. Może się przydać, gdy np. niespodziewanie zmieni się pogoda lub dojdzie do innych losowych okoliczności (np. wypadku na wodzie). Jak widzisz, przygotowanie do żeglugi jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i załodze. Jeśli szykujesz się na swój pierwszy rejs, przed wypłynięciem koniecznie skonsultuj się z innymi doświadczonymi marynarzami lub żeglarzami, którzy będą mogli udzielić ci przydatnych wskazówek.