Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:10

Największe zagrożenie dla zbóż jesienią

Ważnym elementem prawidłowej agrotechniki zbóż ozimych są zabiegi insektycydowe, zwłaszcza w jęczmieniu ozimym i pszenicy ozimej. Na plantacjach wcześnie sianych może być nawet konieczność dwukrotnej aplikacji środka owadobójczego. Dlatego też jesienią należy prowadzić monitoring pól pod kątem wystąpienia mszyc, ale także skoczków, które mogą przenosić choroby wirusowe.
  • 27.08.2024 09:02
  • Autor: Grupa tipmedia
Największe zagrożenie dla zbóż jesienią

Dlaczego choroby wirusowe są niebezpieczne?

W przypadku znakomitej większości chorób powodowanych przez grzyby możliwe jest zastosowanie fungicydów o działaniu zapobiegawczym, leczniczym i interwencyjnym. Pozwala to na zabezpieczenie roślin przed infekcją lub na walkę z chorobą już po niej. W efekcie czego może dojść do wyleczenia rośliny uprawnej bez znacznej utraty plonu, jeżeli zabieg zostanie wykonany w odpowiednim terminie.

W przeciwieństwie do chorób powodowanych przez grzyby, na choroby wirusowe nie działają fungicydy. Oznacza to, że w zainfekowanej roślinie rozwija się choroba, która jest nie do zatrzymania. W związku z tym należy działać zapobiegawczo i eliminować ryzyko porażenie roślin, stosując środki owadobójcze zwalczające wektory chorób

Na jakie choroby wirusowe narażone są zboża ozime?

Obecnie w zbożach ozimych, zwłaszcza pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym, można zaobserwować dwie jednostki chorobowe powodowane przez wirus. Zdecydowanie najpowszechniej występującą jest BYDV, czyli żółta karłowatość jęczmienia, ale coraz częściej na plantacjach pszenicy występuje także karłowatość pszenicy (WDV).

Nie wykluczone, że w kolejnych latach na polach zbóż mogą pojawić się inne choroby wirusowe, których znaczenie gospodarcze będzie rosło. 

Mszyce i skoczki wektorami wirusów

Choroby wirusowe występujące na roślinach zbóż jesienią do rozprzestrzeniania potrzebują tzw. wektorów, czyli szkodników przenoszących wirusy pomiędzy roślinami. 

W przypadku żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) głównym wektorem jest wiele gatunków mszyc, natomiast dla karłowatości pszenicy (WDV) jest to skoczek — zgłobik smużkowany.

Co na szkodniki jesienią w zbożach?

W przypadku BYDY wektorem przenoszącym wirusa są mszyce. Do ich zwalczania można wykorzystać środki o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aplikacja TopGun 050 CS, który powoduje efekt knock down, czyli szybkiej eliminacji szkodników. 

Dobrym rozwiązaniem, które przedłuży ochronę zbóż ozimych przed szkodnikami jest połączenie TopGun 050 CS z insektycydem zawierającym acetamipryd. 

Materiał partnera