Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:08
Reklama

Pandemia w odwrocie ? Nie do końca...

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 11 lutego kwarantanna po przyjeździe do Polski z UE lub poza niej, nie miała obejmować już osób zaszczepionych i ozdrowieńców . Kwarantanny nie miały tez mieć osoby niezaszczepione, które przyjeżdżają ze strefy Schengen. Niestety, okazuje się, że tak nie będzie. Kwarantanna obowiązuje wszystkich, tyle że skrócona o 3 dni.
  • Źródło: gov.pl
Pandemia w odwrocie ? Nie do końca...

Autor: pixabay.com

Podróże zagraniczne nadal uciążliwe

W oficjalnym komunikacie Straży Granicznej czytamy:


– Każda osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną, co do zasady jest zobligowana do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  wykonanego, przede wszystkim przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 h, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu. Nie okazanie negatywnego wyniku takiego testu, skutkuje obowiązkiem odbycia po przekroczeniu granicy 7-dniowej kwarantanny.

Tak naprawdę to kosmetyczne zmiany

Kwarantannę skrócono do 7 dni, ale szczepienie czy status ozdrowieńca nadal zwalnia nas z niej tylko w przypadku podróży z krajów UE i Schengen. 

Jeśli wracamy z innej części świata nadal musimy zrobić test – niezależnie od statusu szczepienia. W przypadku braku testu zostaniemy skierowani na kwarantannę, skróconą z  10 do 7 dni.

Co istotne akceptowane są zarówno testy PCR i antygenowe. Można je zrobić przed wylotem lub w ciągu trzech godzin po przekroczeniu granicy (na terenie lotniska).

Ale to nie koniec 

Zmiana ustawy wprowadza też nową definicję osoby zaszczepionej:

- Za osobę zaszczepioną uznaje się osobę, której wystawiono ważne zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, i upłynęło co najmniej 14 dni od dnia podania szczepionki jednodawkowej albo drugiej dawki szczepionki – w przypadku szczepionek dwudawkowych, a w przypadku kolejnej dawki od dnia wykonania szczepienia tą dawką.

 

Wchodzi sztuczna inteligencja

Możliwość wykonywania badań przesiewowych w oparciu o nowe technologie wykorzystujące zjawiska fizyki kwantowej i uczenia maszynowego jednocześnie:
 


 - Ma to pozwolić na bezinwazyjną diagnostykę w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 przez wykrywanie jego obecności w wydychanym powietrzu oraz z wymazów pobranych z nosogardzieli lub wewnętrznej części policzka. Urządzenia do wykonywania testów będą wyrobami medycznymi o jakości diagnostycznej porównywalnej do szybkich testów antygenowych. Testy nie będą finansowane ze środków publicznych, nie będą też wymagały zlecania w systemie EWP oraz systemie, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ze względu na przesiewowy charakter tych testów w przypadku pozytywnego wyniku powinny one zostać potwierdzone przez przeprowadzenie testu RT-PCR. Przedmiotowe testy pozwolą na przesiewowe testowanie na dużą skalę i w szybkim tempie.
 

 

Polski wewnętrzny paszport covidowy

Nowy certyfikat covidowy wydawany na podstawie testu antygenowego, który będzie ważny tylko na terytorium Polski:

- Powyższy certyfikat będzie formą i kształtem przypominał Unijny Certyfikat COVID. Różnica między projektowanym certyfikatem a tym wynikającym z unijnego rozporządzenia będzie w głównej mierze polegać na uznawaniu testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, który będzie kwalifikował do uzyskania certyfikatu: proponowany certyfikat po potwierdzeniu szybkim testem antygenowym i certyfikat unijny po potwierdzeniu molekularnym testem diagnostycznym RT-PCR. Certyfikat będzie można pobrać z IKP (z tzw. Platformy P1) oraz otrzymać w wersji papierowej od lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikat będzie mógł być stosowany na terenie Polski w sytuacjach, w których jest stosowane unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama