Ubezpieczenie nieruchomości to podstawowa czynność, jaką powinniśmy wykonać, by móc spać spokojnie i nie obawiać się, że zrządzenia losu zaburzą nasz komfort i bezpieczeństwo.
Co wpływa na koszty ubezpieczenia mieszkania?
Koszt ubezpieczenia mieszkania, a zatem wysokość opłacanej składki zależna jest od wielu czynników. W głównej mierze na jej wartość wpływa suma ubezpieczenia, jego zakres, a zatem przedmiot polisy oraz dodatkowe czynniki, na które składają się metraż, rodzaj lokalu, rok budowy, bezszkodowość czy wartość mieszkania.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może wziąć również pod uwagę jakość i stan zabezpieczeń, np. czy mieszkanie wyposażone jest w drzwi antywłamaniowe, a jeśli tak, to jakiej rangi. Również to, na którym piętrze znajduje się lokal może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela – mieszkanie na parterze jest o wiele bardziej narażone na kradzież, niż np. te, które znajduje się na trzecim piętrze. Podsumowując zatem, można powiedzieć, że wysokość składki zależna jest od zakresu ubezpieczenia, jego sumy oraz stopnia ryzyka i rodzaju zagrożenia, jakie ciąży nad danym lokalem.
Co chroni podstawowa polisa?
Zakres przedmiotu podlegającego ochronie zależny jest od towarzystwa – mogą to być elementy zarówno samego lokalu, czyli np. podłogi, ściany czy sufity, jak i wszystkie przedmioty nietrwale przytwierdzone do podłoża, czyli tzw. ruchomości. W przypadku gdy chcemy wykupić ubezpieczenie domu w budowie, zakres ten będzie węższy choćby o wspomniane ruchomości – zamiast nich ochrona materiałów budowlanych i narzędzi w razie kradzieży.
Ochrona w podstawie przewiduje działanie czynników losowych, jak np. pożar czy zalanie przez sąsiada. W wersji rozszerzonej to także celowe działanie osób trzecich, związane np. z włamaniem i kradzieżą. Mając podstawę i umowy dodatkowe, polisa ubezpieczeniowa chroni ruchomości i elementy stałe nie tylko na wypadek rabunku, ale również zniszczenia. Kiedy nasze mieszkanie strawi pożar, będzie nam się należało odszkodowanie zatem nie tylko z tytułu strat wynikających ze zniszczenia jego struktury, ale również z powodu spłonięcia cennych kosztowności. Wśród ruchomości domowych, które może chronić polisa może znajdować się np. telewizor, rower, biżuteria, komputer, obrazy itp.
Najbardziej powszechnym czynnikiem ryzyka, który zagraża bezpieczeństwu mieszkania jest zdarzenie losowe, które doprowadza do zniszczeń. Wśród nich może występować cały wachlarz zagrożeń, m.in.: pożar, powódź, trzęsienie ziemi, zalanie przez sąsiada, uderzenie pioruna czy gradobicie, które może np. wybić szyby. Drugim głównym czynnikiem ryzyka jest włamanie i związana z nim możliwość rabunku, ale także dewastacji mienia.
Napisz komentarz
Komentarze