Aleksander Majkowski urodził się w Kościerzynie w 1876 roku. Był pisarzem, dziennikarzem, poetą i dramaturgiem, działaczem społecznym, doktorem medycyny, a także przywódcą Towarzystwa Młodokaszubów. Bohater jego najsłynniejszej powieści: Remus w 2011 roku przysiadł na kościerskim rynku. Latem niedaleko stanie pomnik samego Majkowskiego.
Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny: Jest to postać w wykroku, maszerująca przejściem między Urzędem Pracy, a ulicą Długą. Z laską pod pachą, zamyślony doktor Majkowski, który trzymając w jednej ręce pióro, w drugiej swoją powieść o przygodach i życiu Remusa pisze myśli, wyrywa kartki, które pod nogami mu się plączą.
Ma być to postać naturalnych rozmiarów, wykonana z brązu. Autorem projektu jest Tomasz Radziewicz - twórca pomnika Remusa. Jego koncepcję wybrał sąd konkursowy złożony z profesora Akademii Sztuk Pięknych, powiatowego konserwatora zabytków i dyrektora Muzeum Ziemi Kościerskiej. Decyzję konsultowano z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy od dłuższego czasu sygnalizowali potrzebę godnego upamiętnienia Aleksandra Majkowskiego, który, przypomnijmy, miał już w Kościerzynie swoją rzeźbę.
Michał Majewski: Pomnik Majkowskiego znajdował się w ogródku jordanowskim. Było to popiersie, które ząb czasu trochę naruszył. Brakowało już nosa, ucha, kawałka okularów. Artysta, który w tamtym czasie ten pomnik przygotowywał powiedział, że jest to pomnik z piaskowca i nie ma możliwości odrestaurowania jego, powinien on się znaleźć pod dachem i w suchym pomieszczeniu.
Popiersie zostało więc przeniesione do Muzeum Ziemi Kościerskiej, a latem w przejściu między ulicami Tkaczyka i Długą pojawi się nowy pomnik, odporny na warunki atmosferyczne. Będzie kosztował około 150 tys. złotych.
Napisz komentarz
Komentarze