Wspólnota Mieszkaniowa Sikorskiego 9 w Kościerzynie, której budynek jest administrowany przez mm-zarzadcy.pl, zrobiła pierwszy krok w celu ograniczenia tego zjawiska, gdyż zlikwidowała piece węglowe, poddała budynek termomodernizacji oraz została podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Teraz jednak czas na oszczędzanie energii cieplnej w celu dalszej dbałości o środowisko, zdrowie mieszkańców, ale również o oszczędność pieniędzy.
Inwestycja ta była możliwa do zrealizowania w oparciu o postanowienia Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pn. „Poprawa jakości powietrza. Część 2) Kawka – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” i udział w zadaniu pn.: „KAWKA w Kościerzynie. Ograniczenie niskiej emisji poprzez termomodernizację budynku i zmianę systemu ogrzewania”, gdzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku działając wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez program pożyczek i dotacji wspomaga działania inwestycyjne, które mają ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza w tym rejonie Pomorza.
W ramach zadania osiągnięto efekt rzeczowy i ekologiczny w postaci zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM10 o 0,215 Mg/rok, PM2,5 o 0,203 Mg/rok, CO2 o 31,449 Mg/rok.
Poniżej lista wskazówek pozwalających oszczędzić energię cieplną w mieszkaniu*:
- Nie zasłaniaj grzejników meblami, zasłonami lub innymi przedmiotami, gdyż w taki sposób ograniczasz przekazywanie energii cieplnej do powietrza, a ogrzewasz głównie przedmioty zasłaniające grzejniki.
- Nie dopuść do tego, by powstawały przeciągi, gdyż bardzo skutecznie obniżają temperaturę panującą w pomieszczeniach i powodują zwiększone zużycie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania powietrza.
- Wietrz pomieszczenia krótko i skuteczne, tak aby nadmiernie nie wychłodzić ani pokoju ani jego elementów (które trzeba będzie potem nagrzać). Długotrwałe wietrzenie przez uchylone okna jest nieefektywne.
- Nie zasłaniaj okien podczas słonecznych dni, tak aby ogrzewać pomieszczenia dzięki energii słonecznej, która jest bezpłatna.
- Zasłaniaj podczas zimnych nocy zasłony w oknach, gdyż spełniają one rolę dodatkowej izolacji.
- Staraj się wyeliminować wilgoć (poprzez wietrzenie lub odpowiednie systemy wentylacyjne) z mieszkania. Im wyższa jest wilgotność powietrza tym więcej potrzeba energii cieplnej do jego ogrzania. Duże ilości wilgoci wyzwalane są np. podczas spalania gazu, gotowania, czy też oddychania. Poza większymi kosztami ogrzewania, wilgoć wpływa także niekorzystnie na nasze zdrowie.
- Ustawiaj zawory termostatyczne na minimum, kiedy wyjeżdżasz na dłużej. Jednocześnie pamiętaj, aby nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia mieszkania, gdyż proces jego nagrzewania będzie trwał długo i pochłonięta zostanie duża ilość energii cieplnej.
- Odkręcasz zawory termostatyczne maksymalnie, a kaloryfery nadal nie są gorące? Regularne odkurzaj grzejniki, gdyż zakurzone gorzej oddają energię cieplną do otoczenia.
- Zamykaj zawory termostatyczne podczas wietrzenia, tak aby nie ogrzewać powietrza wylatującego na zewnątrz.
* Informacje pochodzą z serwisu http://biznes.onet.pl/
Napisz komentarz
Komentarze