Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:47
Reklama

Kościerzyna.Akcja „SZPIK” zakończyła się wielkim sukcesem

24 i 25 listopada odbyła się akcja „Szpik”, dedykowana Robertowi Pałubickiemu oraz chorym na białaczkę.
Kościerzyna.Akcja „SZPIK” zakończyła się wielkim sukcesem

Autor: Facebook

Robert Pałubicki jest 37-letnim marynarzem. Wraz z rodziną - żoną Emilią oraz synem Julianem mieszka w Świnoujściu. Jednak cała jego młodość związana jest z Kościerzyną. O chorobie dowiedział się w październiku, to chłoniak. Obecnie przebywa w szpitalu w Szczecinie, gdzie przyjmuje chemioterapię.

Rodzina dowiedziawszy się o chorobie postanowiła pomóc i zorganizowała z pomocą DKMS akcję w poszukiwaniu potencjalnych dawców. Zgłosiło się wielu wolontariuszy z Kościerzyny i okolic, ale zaangażowali się także koledzy Roberta ze Świnoujścia. Całe przedsięwzięcie zakończyło się wielkim sukcesem łącznie do bazy DKMS zarejestrowało się 911 osób (w Świnoujściu 494 osoby, a w powiecie Kościerskim 417).

Robert Pałubicki jest mile zaskoczony ilością ludzi, którzy zarejestrowali się do  bazy DKMS jako potencjalni dawcy. Uczestnicy, którzy pomagali w przedsięwzięciu, jak i sam zainteresowany bardzo dziękują wszystkim za tak wielką pomoc. 

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych Dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018).

W ciągu 27 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 71 tysięcy dawców z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 20 Dawców DKMS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama