Pierwsze rozmowy odnośnie przekazania wojsku budynku starej bursy, mieszczącej się przy PZS 3 odbyły się już w 2017 r. Wtedy właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie wyraziło zgodę na utworzenie garnizonu Obrony Wojsk Terytorialnych na terenie naszego miasta. Należy też przypomnieć, że bardzo mocno zaangażowany w tą sprawę był Senator Waldemar Bonkowski.
/artykul/1708,w-koscierzynie-ma-powstac-garnizon-wojsk-obrony-terytorialnej
Niestety wraz z odwołaniem ze stanowiska Ministra Obrony Narodowej – Antoniego Macierewicza sprawa utknęła w martwym punkcie, były też pogłoski o tym, że garnizonu w Kościerzynie nie będzie.
Na szczęście do rozmów i działań w zakresie utworzenia jednostki w miejscu nie użytkowanego budynku powrócono na początku 2019 r.
W efekcie 6 marca odbyło się uroczyste przekazanie MON aktu kupna starego internatu.
Z zapewnień Starosty Powiatu Kościerskiego - Alicji Żurawskiej pobyt wojsk w naszym miejsc przyczyni się do stworzenia 40 nowych miejsc pracy , a także wygeneruje większe obroty u kościerskich przedsiębiorców
Przypomnijmy zatem raz jeszcze czym są Wojska Obrony Terytorialnej
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej:
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:
- prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
- ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
- ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
- współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
- ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
- szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.
Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.
Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.
Pierwszeństwo w powołaniu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje:
- osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;
- byłym żołnierzom zawodowym;
- członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;
- absolwentom szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.
Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy dokładnie wojska zaczną stacjonować na naszym terenie, jednakże według prognoz prace budowlane mają ruszyć już w czerwcu.
Napisz komentarz
Komentarze