MON chce kupić od Starostwa obiekt wysokiej i niskiej części internatu za 1 mln 500 tys zł. Część warsztatowa miałaby zostać przekazana bezpłatnie. Właśnie tutaj powstać ma garnizon, w którym szkoliliby się ochotnicy rekrutowani do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodę na to musi wydać Rada Powiatu Kościerskiego.
Alicja Żurawska - starosta powiatu kościerskiego: Myślę, że w grudniu będzie to czas, gdy rada podejmie ostateczną decyzję. Ja dzisiaj mogę powiedzieć, że większość w radzie jest pozytywnie nastawiona do tego pomysłu.
Szkolenia żołnierzy-ochotników będą odbywałyby się w systemie weekendowym. Służba w nowym rodzaju wojsk trwać ma od roku do sześciu lat (z możliwością jej przedłużenia). Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły docelowo ok. 53 000 żołnierzy. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Za tym, by garnizon powstał właśnie w Kościerzynie lobbował senator Waldemar Bonkowski.
Waldemar Bonkowski - senator: Oznacza to rozwój dla miasta, dla powiatu, bo można powiedzieć, że duży zakład pracy przybywa do Kościerzyny.
Alicja Żurawska: Docelowo ma być tam 70 etatów administracyjnych, obsługa ochrony i przygotowania całej bazy: to powoduje, że nasi mieszkańcy powiatu kościerskiego będą mogli tam również pracować.
Jednostka ma też współpracować z Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie oraz kościerskim basenem, gdzie obywać się mają niektóre ćwiczenia. Służba w WOT ma umożliwiać żołnierzom łączenie jej z pracą zawodową. Szkolenia odbywać się mają przez jeden, maksymalnie dwa weekendy w miesiącu w okresie od września do czerwca oraz 9-10 dni w okresie urlopowym.
Waldemar Bonkowski: Będzie to ożywienie, bo ci młodzi ludzie będą otrzymywać około 500 złotych przez weekend za szkolenie. Wiadomo, że będą korzystać z miejscowych lokali i innych obiektów, także część pieniędzy tutaj zostanie.
Zanim to wszystko stanie się faktem opinię musi wydać Rada Powiatu Kościerskiego. Jeśli jej decyzja będzie pozytywna, to wojsko będzie miało rok na przygotowywania infrastrukturalne; przebudowę i rozbudowę budynków, by otworzyć bazę na koniec 2018 roku.
---
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej:
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:
- prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
- ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
- ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
- współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
- ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
- szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.
Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.
Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.
Pierwszeństwo w powołaniu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje:
- osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;
- byłym żołnierzom zawodowym;
- członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;
- absolwentom szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze