Kilka miesięcy temu poziom bezrobocia w kościerskim był najniższy od prawie ćwierć wieku. Na koniec lipca w naszym urzędzie zarejestrowanych było 2637 osób. Statystyki pogorszyły się z końcem lata i prac sezonowych. Bezrobocie wzrosło w porównaniu do wakacji, ale jest niższe niż rok temu.
Emigracja zarobkowa to wciąż duży problem w całej Polsce, jak i w naszym powiecie. Alarmujące są dane dotyczące bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych. Wiele wykształconych osób musi schować dyplom do kieszeni i podejmować pracę poniżej kwalifikacji i za niskie wynagrodzenie.
Mirosław Ginter – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie: Jeszcze za tym spadkiem nie ruszyły płace. Wynagrodzenia rosną, ale rosną bardzo wolno. I rosną w niektórych branżach, niektórych zawodach, tam gdzie jest duży deficyt pracowników.
To przede wszystkim transport i budownictwo. Oferty pracy z tych właśnie branż najłatwiej znaleźć na tablicy w urzędzie. Poszukiwani są również mechanicy, kucharze i sprzedawcy.
Szukając taniej siły roboczej pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie pracowników zza granicy. Taki trend widoczny jest już również w naszym powiecie, gdzie pracę znajduje coraz więcej Ukraińców.
Napisz komentarz
Komentarze