Dzień kukurydzy to odpowiedź na rosnące zainteresowanie pomorskich rolników uprawą kukurydzy, które obeserwujemy już od kilkunastu lat. Na terenie województwa pomorskiego w ciągu dziesięciu lat trzykrotnie zwiększyła się powierzchnia jej zasiewów.
Aleksander Mach - dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: Prowadzimy tutaj doświadczenia, porejestrowe doświadczalnictwo, jeśli chodzi między innymi o kukurydzę. Najbardziej rozpowrzechnione odmiany badamy pod kątem sprawdzania się w tych naszych specyficznych, trudnych warunkach pogodowych, pomorskich.
Podczas dnia kukurydzy rolnicy mogli dobrać odmiany kukurydzy dostosowane do potrzeb swojego gospodarstwa. Na rynku dostępnych jest 220 odmian tego zboża.
W Polsce większość upraw kukurydzy przeznaczana jest na ziarno, natomiast w województwie pomorskim 17 tysięcy hekatrów upraw przeznaczonych jest na kiszonkę, a tylko 10 tysięcy na ziarno. Spowodowane jest to trudnymi warunkami do upraw tej rośliny.
Termin zbioru ziarna kukurydzy zależy od aktualnej wilgotności ziarna i pogody.Kukurydza w uprawie ma duże wymagnia termiczne w stosunku do gleby i powietrza.
W Unii Europejskiej Polska zajmuje piąte miejsce pod względem produkcji kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno, produkując rocznie ponad 4 mln ton. Jest to bardzo wartościowa roślina paszowa przydatna w żywieniu wielu gatunków zwierząt hodowlanych. Może mieć również zastosowaniew przemyśle młynarskim, w produkcji skrobi, a także w produkcji biogazu.
Napisz komentarz
Komentarze