Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 9 listopada 2024 02:31
Reklama

1 marca obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który w tym roku będziemy obchodzili już po raz dziesiąty. 1 marca w całej Polsce będą organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty. Poniżej przedstawiamy wybrane inicjatywy.
  • Źródło: IPN.gov.pl
1 marca obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Autor: IPN.gov.pl

#Pamiętamy po raz dziesiąty

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci w każdym liceum ogólnokształcącym

Pod koniec lutego br. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej przekazały wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci tego niezwykłego człowieka. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek szkolnych. Dzięki albumowi uczniowie mogą poznać postać Łukasza Cieplińskiego – bohatera podziemia niepodległościowego.

W publikacji znalazły się zdjęcia i przepisane treści grypsów, informacje o życiu i działalności Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” oraz fragment dotyczący walki o pamięć pokolenia Żołnierzy Wyklętych. 

Dziś o godz. 20.00 koncert „Młodzi Niezłomnym”  

Koncert „Młodzi Niezłomnym” jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. 

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.

Koncert będzie miał oficjalną premierę dziś, 26 lutego. Widowisko będzie można obejrzeć na profilu MEiN na Facebooku oraz w serwisie You Tube. Transmisja rozpocznie o godz. 20:00

Informacja o koncercie została przekazana dyrektorom szkół podstawowych i ponadpodstawowych za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Tropem Wilczym – biegniemy oddać krew!

W ramach obchodów 1 marca Fundacja Wolność i Demokracja każdego roku organizowała bieg Tropem Wilczym. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w nieco zmienionej formie. Sam bieg wystartuje 16 maja br., a już dziś w ramach IX edycji przedsięwzięcia „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zachęcamy do włączenia się w ogólnopolską akcję zbierania osocza i krwi. 

Odbywa się ona do 1 marca  br. we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa. Więcej informacji na stronie internetowej https://tropemwilczym.org/.

Materiały edukacyjne IPN 

Polecamy materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas okolicznościowych lekcji i obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szczególnie pomocna będzie wirtualna paczka historyczna dostępna na stronie

Można w niej znaleźć liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne. To wartościowe źródło informacji. 

Serwis Polskiego Radia 

Polecamy również serwis Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”. Są w nim dostępne  unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także relacje „Niezłomnych”, ich sylwetki, a także opisy procesów i represji, jakie ich spotkały. 

Serwis jest dostępny na stronie Polskiego Radia.

Koncert „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” 

W sobotę, 27 lutego godz. 18:00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk odbędzie się transmisja spektaklu muzycznego poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Usłyszymy m.in. utwory, które znalazły się na płycie „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. 

Na spektakl składają się autentyczne piosenki śpiewane przez partyzantów I i II konspiracji, w szczególności w Wileńskich Brygadach AK. Żołnierze układali je sami, często do znanych wcześniej melodii. Piosenki zyskały one nowe życie dzięki aranżacjom Marcina i Lidii Pospieszalskich oraz wykonaniu Teatru Muzycznego Od Czapy i wspaniałych muzyków. 

Transmisji online będzie można wysłuchać na antenie Radia Gdańsk i zobaczyć na stronie internetowej i Facebooku Radia Gdańsk, a także w IPN tv oraz telewizji wPolsce.pl.

Obchody 1 marca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych 

W poniedziałek, 1 marca 2021 r. w godz. 9:00-13:30 i 16:00-17:00 będzie można wejść na teren Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, aby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Z przyczyn sanitarnych związanych z pandemią wejście będzie możliwe tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (sekretariat, tel. 22 547-96-00). Zorganizowane grupy zostaną wprowadzane w odstępach 15-minutowych, a osoby indywidualne w czasie między grupami. Więcej informacji na profilu muzeum na Facebooku.  

Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 

 

Poniżej przypomnienie apelu ku czci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kornem w 2017 roku.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama