W rezolucji Rady Europy czytamy, że szczepionka na Covid-19 musi być „globalnym dobrem publicznym”, które jest dostępne dla wszystkich i wszędzie. Wzywa przy tym kraje, aby podmioty odpowiedzialne za dopuszczanie na rynek szczepionek przeciwko Covid-19 były niezależne i były chronione przed naciskami politycznymi. RE Zwraca również uwagę na konieczność wprowadzenia skutecznych systemów monitorujących szczepionki i ich bezpieczeństwo, a także ich długofalowe efekty.
Szczepienie jest dobrowolne
Rada Europy wzywa ponadto kraje, aby „upewniły się, że obywatele są poinformowani, iż szczepienie NIE jest obowiązkowe i że nikt w sposób polityczny, społeczny czy jakikolwiek inny nie naciska na nich, aby się zaszczepili, jeżeli sami nie chcą tego zrobić” (Art. 7.3.1 rezolucji).
Nie wolno dyskryminować za brak szczepień
Co więcej, w art. 7.3.2. RE wzywa państwa, aby dopilnowały, by nikt nie był dyskryminowany za to, że się nie zaszczepił ze względu na możliwe skutki zdrowotne czy też ze względu na to, iż nie chciał się zaszczepić.
Należy wprowadzić monitoring skutków ubocznych
Rezolucja Rady Europy wzywa rządy do zagwarantowania dostępu do transparentnej informacji dotyczącej bezpieczeństwa oraz możliwych skutków ubocznych szczepienia i współpracy w tej materii z platformami medialnymi w celu zapobieżenia szerzenia się dezinformacji.
Rada Europy naciska także na wprowadzenie programów pozwalających na wypłacanie odszkodowań za „niepotrzebne szkody i krzywdy spowodowane przez zaszczepienie”. Nie precyzuje jednak, jak ów system odszkodowań miałby funkcjonować.
W dokumencie zawarta została również sugestia dotycząca kolejności szczepień. Zgodnie z tym zapisem pierwszeństwo w dostępie do szczepionki na Covid-19 mieliby pracownicy służby zdrowia oraz inne bardziej narażone na zachorowanie osoby, na końcu osoby znajdujące się poza grupami ryzyka.
Cały dokument tutaj : https://pace.coe.int/en/files/29004/html
Napisz komentarz
Komentarze