Akademię rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandarów szkół i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektorzy obu placówek na wstępie przedstawili doniosłe znaczenie chrztu dla powstania i istnienia państwa polskiego oraz powitali przybyłych gości: Wójt Gminy Dziemiany pan Leszek Pobłocki, Dyrektor Delegatury Kuratorium w Kościerzynie pani Halina Uchman, Starosta Kościerski pani Alicja Żurawska, Ksiądz Proboszcz Ryszard Zieliński, Ksiądz Proboszcz Adam Gadomski, Ksiądz Wikariusz Maciej Szczodrowski, Siostra Mirona Prowincjalna Sióstr Franciszkanek z Orlika, Sekretarz Starostwa Kościerzyna pani Monika Wollik – Litwin Sekretarz Gminy Dziemiany pan Henryk Koliński, Członek Zarządu Powiatu: pan Dariusz Janta, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dziemiany pan Andrzeja Hoppe, Dyrektorów Szkół ZKiW w Dziemianach: Małgorzata Weber i Ewa Radomska, Rada Rodziców SP Kalisz z Panią Moniką Strycharz na czele, Rada Rodziców Gimnazjum w Dziemianach z Panem Janem Turzyńskim na czele. Następnie wszyscy odśpiewali hymn jubileuszowy „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, który specjalnie na obchody rocznicy napisał Leopold Twardowski. Pieśń ta zostanie odśpiewana w sobotę w Poznaniu na 1050 głosów.
Kolejnym punktem programu była inscenizacja p.t. „Tak rodziła się Polska”. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wcielili się w role postaci legendarnych : Lecha, Czecha, Rusa, Piasta, Rzepichy i Siemowita. Wspomniano także złego Popiela. Następnie byliśmy świadkami wysłania przez Mieszka I posłów do Czech i przybycia do Polski księżniczki Dobrawy. Finałowym punktem inscenizacji był chrzest władcy Polan. Oprawa muzyczna, a w szczególności piosenki, napisane z okazji rocznicy chrztu przez pana Adama Szafrańca, bardzo uatrakcyjniły przedstawienie. Solowe wykonanie tych utworów przez Bernadkę i Honoratkę Żabińskie oraz Martynę Cybulską chwyciły publiczność za serce.
W okres wczesnego średniowiecza przenieśliśmy się dzięki grupie rekonstrukcyjnej „Nifheim” z Łubiany. Poznaliśmy smak podpłomyków, a uczniowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i w rzucie oszczepem. Najmłodszych uczniów grupa rekonstrukcyjna zaangażowała do średniowiecznych zabaw. By przybliżyć młodzieży kuchnię z początków państwowości polskiej, kaliscy rodzice upiekli racuchy, które znikały z talerzy w oka mgnieniu. Wszyscy uczestnicy kaliskich obchodów rocznicy Chrztu Polski otrzymali od dyrektora gimnazjum Adama Szejba pamiątkowe plakietki.
Dyrektor szkoły podstawowej Piotr Laska przygotował z tej okazji okolicznościowe staropolskie kubeczki. Cieszymy się, że udało się nam godnie uczcić to najważniejsze wydarzenie w dziejach naszego narodu.
Napisz komentarz
Komentarze