Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 09:16
Reklama

ZUS. Otrzymasz zasiłek mimo spóźnienia ze składkami

Spóźniłeś się z opłaceniem składek? Od nowego roku nie będzie to już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. To nie koniec zmian w zasiłkach, jakie wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Inne dotyczą m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania.
ZUS. Otrzymasz zasiłek mimo spóźnienia ze składkami

Autor: motionarray.com

Zasiłek mimo spóźnienia ze składkami

Każdego roku, od przedsiębiorców, którzy spóźnili się z ich opłaceniem, a chcieli zachować prawo do zasiłku, do ZUS trafiało ponad 150 tys. wniosków o przywrócenie terminu płatności składek. Od nowego roku takie wnioski nie będą już potrzebne. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, czyli takie z którego korzystają m.in. przedsiębiorcy i osoby  z nimi współpracujące, nie będzie już ustawało z powodu nieterminowego opłacenia składek. Innymi słowy, przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, również gdy  opłacili składki po terminie. 

Natomiast osoby, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, będą mogły otrzymać świadczenia po spłacie zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania tego prawa. Natomiast zadłużenie wynoszące do  1 proc. minimalnego wynagrodzenia nie będzie już przeszkodą w wypłacie zasiłku. 

Zmiany w wysokości zasiłku 

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wyliczany na korzystniejszych zasadach. Obecnie jest on niższy od standardowej stawki i wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru. Od nowego roku, miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. zarówno dla osoby hospitalizowanej, jaki i przebywającej w domu. 

Od 2022 r. podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez względu na ich rodzaj) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy. Dotychczas były to 3 miesiące kalendarzowe.

Korekty okresu zasiłkowego

Okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama