Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:40
Reklama

Od dzisiaj sprawdzimy czy sprzedawcy nie robią nas "w konia"

Od 1 stycznia wszystkie sklepy, obok aktualnej promocyjnej ceny, muszą pokazać jaka była najniższa cena tego produktu w ostatnich 30 dniach. Czyli, np. czy sprzedawca nie podniósł ceny o 100% aby następnie obniżyć ją o 50% i reklamować jako promocję. Celem przepisu jest walka z pseudoobniżkami.
Od dzisiaj sprawdzimy czy sprzedawcy nie robią nas "w konia"

Obowiązek podawania , obok ceny i ceny jednostkowej, również informacji o obniżonej cenie towaru lub usługi nakłada na sprzedawców rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług. Przepis jest związany z wdrożeniem Europejskiej dyrektywy "Omnibus". Ma ona pomóc klientom w łatwiejszym porównywaniu cen w sklepach.

Sprawdziliśmy jak wygląda to w praktyce na przykładzie sklepu Media Expert.

Telewizor marki Hisense 55U8HQ MINILED, jak czytamy na stronie firmy został przeceniony z 5299,00 na 4699,99 zł. Natomiast najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni przed obniżką wynosiła 4299,00 czyli aktualnie telewizor jest droższy niż był.

 

 

Poniżej szczegółowe zapisy regulacji :

 

 

Artykuł 6a

1.

W każdym ogłoszeniu o obniżce ceny podaje się wcześniejszą cenę stosowaną przez podmiot gospodarczy przez określony okres przed zastosowaniem obniżki ceny.
2.

Wcześniejsza cena oznacza najniższą cenę stosowaną przez podmiot gospodarczy w okresie, który nie może być krótszy niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny.
3.

Państwa członkowskie mogą wprowadzić inne przepisy dla towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności.
4.

Jeżeli dany produkt znajduje się w obrocie krócej niż 30 dni, państwa członkowskie mogą wprowadzić przepisy przewidujące krótszy okres niż określony w ust. 2.
5.

Państwa członkowskie mogą wprowadzić przepisy przewidujące, że w przypadku stopniowego zwiększania obniżki cen, wcześniejsza cena jest ceną bez obniżki sprzed pierwszego zastosowania obniżki ceny.
Wytyczne do dyrektywy Omnibus
Art. 6a ma zastosowanie do oświadczeń promocyjnych sprzedawcy, zgodnie z którymi obniżył on cenę za towar(y). Na przykład obniżka ceny może zostać ogłoszona:

w ujęciu procentowym (%), np. „20 % taniej„, lub w postaci konkretnej kwoty, np. ”10 EUR taniej”,

poprzez podanie nowej (niższej) ceny wraz z podaniem poprzednio stosowanej (wyższej) ceny. Poprzednia cena może zostać przedstawiona w formie przekreślonej, np. „teraz 50 EUR, było 100 EUR„ lub ”50 EUR/100 EUR”,

za pomocą jakiejkolwiek innej techniki promocyjnej, np. „dzisiaj taniej o kwotę VAT”, która informuje konsumenta, że obniżka ceny jest równa wartości podatku VAT (co nie oznacza, że podatek VAT nie jest pobierany),

poprzez przedstawianie aktualnej ceny jako ceny „wyjściowej” lub podobnej i podanie wyższej ceny jako nadchodzącej ceny normalnej.

Art. 6a ma zastosowanie do ogłoszeń o obniżkach cen zarówno wtedy, gdy dotyczą one konkretnego towaru lub konkretnych towarów w ofercie sprzedawcy, jak i wtedy, gdy sprzedawca dokonuje ogólnego ogłoszenia o obniżce cen (zob. pkt 2.2 i 3).

W art. 6a ust. 1 nałożono na podmiot gospodarczy, który ogłasza obniżkę ceny, wymóg podania „wcześniejszej„ ceny. W art. 6a ust. 2 zdefiniowano ”wcześniejszą” cenę jako najniższą cenę stosowaną przez podmiot gospodarczy w okresie, który nie może być krótszy niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny.

W art. 6a ust. 3–5 przewidziano opcje regulacyjne dla państw członkowskich, umożliwiające im zastosowanie odstępstwa od tej zasady ogólnej w przypadku odpowiednio towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności, towarów znajdujących się w obrocie krócej niż 30 dni oraz towarów, w przypadku których obniżka ceny jest stopniowo zwiększana (zob. pkt 4).

Z wyjątkiem towarów objętych opcjami regulacyjnymi, o których mowa w art. 6a ust. 3–5, państwa członkowskie nie mogą przewidzieć okresu krótszego niż 30 dni na ustalenie „wcześniejszej„ ceny. Celem tego co najmniej 30-dniowego okresu odniesienia jest uniemożliwienie podmiotom gospodarczym żonglowania cenami i przedstawiania fałszywych obniżek cen, np. podnoszenia ceny na krótki okres, aby następnie ją obniżyć i przedstawić jako (znaczącą) obniżkę ceny, co wprowadza konsumentów w błąd. Wspomniany 30-dniowy okres na ustalenie ”wcześniejszej” ceny odniesienia jest zatem gwarancją, iż cena odniesienia jest prawdziwa, a nie stanowi jedynie narzędzia marketingowego, które ma wywołać wrażenie atrakcyjności obniżki.

Źródło: https://eur-lex.europa.eu/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama