Po raz pierwszy na wsi, w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym, które jest najstarszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, prezentuje dorobek kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej kultury materialnej i w 2016 roku obchodzi 110 rocznicę działalności. Ale podczas Zjazdu Kaszubów będziemy spotykać się nie tylko w skansenie – tym wielkim świętem żyć będą całe Wdzydze. To niewielka wieś, gdzie na stałe mieszkają 184 osoby. Jednak w sezonie letnim Wdzydze zamieniają się w prawdziwe centrum turystyki goszcząc nad pięknym jeziorem tysiące osób. Tę gościnność chcemy pokazać wszystkim uczestnikom XVIII Zjazdu Kaszubów.
„Zrzeszonëch naju nicht nie złómie” – pod takim hasłem 2 lipca 2016 roku we Wdzydzach świętować będziemy kolejny Zjazd, upamiętniający zjednoczenie Kaszub w granicach jednego województwa. Wdzydze i Ziemia Kościerska stanowiły ważne miejsce spotkań i rozwoju kaszubskich intelektualistów związanych m.in. z ruchem młodokaszubskim. Jak pisał Aleksander Majkowski w Zorzach kaszubskich „tam nad jeziorem Wdzydze duch kaszubski się odrodził. Tam powstała idea towarzystwa etnologicznego w Kartuzach, zrzeszenie młodokaszubów, czasopismo „Gryf”. (…) Tak we Wdzydzach zabłysło zorze wskrzeszenia kaszubszczyzny.” Młodokaszubi ogromne znaczenie przywiązywali do rodzimej kultury oraz odrębności językowej, które miały stanowić podstawę dla budzącego się w łączności z Polską ducha kaszubskiego. A było to na początku XX w. kiedy Kaszuby wchodząc w skład będącego u szczytu potęgi Cesarstwa Niemieckiego poddawane były silnej presji germanizacyjnej. Najbardziej trwałym owocem ówczesnych zainteresowań kaszubską kulturą ludową było stworzenie Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach (dziś Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego) z inicjatywy Teodory i Izydora Gulgowskich. Jego charakter nawiązywał do idei skandynawskich muzeów na wolnym powietrzu. W tym celu od miejscowego gospodarza Michała Hinza zakupiono XVIII-wieczną chatę podcieniową. Wystrój i wyposażenie chaty nawiązywały do okresu jej powstania i miały oddawać obraz domowego życia kaszubskiego. Wdzydzki skansen był pierwszym tego typu przedsięwzięciem na ziemiach polskich. Obecnie Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich zajmuje obszar 22 ha i na którym znajduje się 49 obiektów z Kaszub i Kociewia ukazujących bogactwo i różnorodność wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i integracji, w duchu przyjaźni i przywiązania do małej kaszubskiej ojczyzny. Serdecznie zapraszamy do udziału w XVIII Światowym Zjeździe Kaszubów we Wdzydzach!
Napisz komentarz
Komentarze