Czeka nas rewolucyjna zmiana
Jak informuje rynekinstalacyjny.pl, zmieniany projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego już 13 marca br..Najważniejszymi zmianami jakie wprowadza do tzw. dyrektywy budynkowej są:
- Od 2029 roku ma być obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.
- Do końca 2026 r. Ten obowiązek dotyczyć będzie wszystkich nowych budynków publicznych i komercyjnych (biurowców, hoteli, galerii handlowych, magazynów itd.) o powierzchni powyżej 250 mkw.,
natomiast od 2027 r.wprowadzony zostanie dla wszystkich, nowych i istniejących budynków publicznych i komercyjnych o powierzchni powyżej 250 mkw. UE wnioskuje, aby ten metraż zwiększyć do 400 mkw. - Od 2027 r. państwa członkowskie UE nie będą mogłyby udzielać żadnych zachęt finansowych do instalowania pieców na paliwa kopalne oraz gaz.
- Od 2027 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2030 r. wszystkie pozostałe nowo powstające budynki(w tym mieszkalne) musiałyby być zeroemisyjne. Oznacza to, że nie będą mogły w ogóle emitować dwutlenku węgla. Czyli wykluczone zostaną nawet piece gazowe, nie wspominając już o węglowych, paletowych czy olejowych .
Będzie pomoc dla ubogich
Unia Europejska ma opracować sposoby finansowania modernizacji budynków. Szczególną pomocą należy wesprzeć osoby tzw. "ubogie energetycznie". Można na ten cel wykorzystać środki z Krajowych Planów Odbudowy oraz funduszy regionalnych.
W 2026 roku ma też powstać Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Budynki będą miały odpowiednie klasy energetyczne
Budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć co najmniej klasę energetyczną E od 2030 roku, a klasę D od 2033. Budynki niemieszkalne i publiczne musiałyby osiągnąć te same klasy odpowiednio od 2027 i 2030 roku.
Napisz komentarz
Komentarze