Od 1 kwietnia 2021r. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. prowadzi dwa ośrodki środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży (w placówce w Kościerzynie oraz Dzierżążnie.). Natomiast od 1 kwietnia bieżącego roku na terenie Województwa Pomorskiego łącznie funkcjonują 32 ośrodki, znajdujące się w większości powiatów, dzięki czemu młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy psychologicznej w pobliżu miejsca zamieszkania. Reforma przewiduje, aby w każdym powiecie całego kraju, taki ośrodek pierwszego poziomu referencyjnego funkcjonował.
- Jesteśmy w trakcie trwania reformy psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada odciążenie oddziałów stacjonarnych. W myśl tej reformy powstają ośrodki opieki na trzech poziomach referencyjnych – tłumaczyła dr Aleksandra Szulman-Wardal
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży mają sprawić, żeby opieka specjalistów była jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży. Ma być dostępna i przystosowana do konkretnego przypadku.
Konferencja była również okazją do zacieśnienia współpracy z placówkami:
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Ks. dra Leona Heykiego w Kościerzynie
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Kościerzynie im. Franciszka Sędzickiego
- Szkołą Podstawową nr 4 w Kościerzynie im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej
- Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kościerzynie im. Jana Brzechwy
- Szkołą Podstawową nr 6 w Kościerzynie im. Ks. dra Bernarda Sychty
Na mocy zawartego porozumienia, nawiązano współpracę między innymi w obszarach prowadzenia lub współprowadzenia zajęć oraz warsztatów przez pracowników szpitala z zakresu ochrony zdrowia psychicznego zgodnie z potrzebami uczniów, rodziców (opiekunów prawnych) i pracowników Szkoły lub Placówki. Dotyczy ono także wsparcia szkoły lub placówki w rozwiązywaniu trudności uczniów z obszaru zdrowia psychicznego.
Napisz komentarz
Komentarze