Kim jest prof.dr n.med Jan Talar ?
Prof. n. med. Jan Talar jest specjalistą od rehabilitacji neurologicznej. W trakcie swojej ponad 50-letniej działalności wybudził ze śpiączki ponad 1000 osób. Od lat kojarzony jest również z krytykowania obowiązujących w medycynie zasad orzekania o tzw. śmierci mózgowej.
Ten światowej sławy lekarz został obwiniony przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Bydgoszczy o to, że w wywiadzie z 2020 r. dla portalu Radia Maryja – „przedstawiając swoje poglądy na temat stwierdzenia śmierci mózgu – wprowadził w błąd opinię publiczną, podważył zaufanie do zawodu lekarza i naruszył jego godność, co stanowi naruszenie Kodeksu Etyki Lekarskiej”.
Profesor został ukarany w sądzie pierwszej instancji w Bydgoszczy naganą za poglądy na temat śmierci mózgowej.
Odwołał się od orzeczenia żądając uniewinnienia. Odwołanie złożył też Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Obecny na sali Zastępca Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioskował o karę pieniężną w postaci czterech przeciętnych wynagrodzeń.
Sąd orzekł jednak w sposób jeszcze bardziej surowy zasądzając temu wybitnemu i odważnemu lekarzowi karę roku zawieszenia w prawach wykonywania zawodu.
Skład orzekający:
- prof. Jerzy Kruszewski - przewodniczący
- dr Maciej Miarka - członek
- lek. dent. Michał Telega - członek
- lek. Leszek Orliński - członek
- lek. Piotr Winciunas - członek
- lek. Anna Dec - członek - zastępca
Komentarza profesora Talara do wyroku :
Czterdzieści osiem lat zajmuję się leczeniem chorych w śpiączce, najczęściej po trwałych, nieodwracalnych uszkodzeniach mózgu i pnia mózgu. Ci chorzy, poza dwoma chorymi, byli w śpiączce. Zastosowane przeze mnie metody neurorehabilitacji, opisane w wielu monografiach faktograficznych (…) Te wszystkie monografie, moje wystąpienia nie mówiły o braku aktualnego stanu wiedzy medycznej i nie dotyczyły podważania zaufania do zawodu lekarza. Bo moim obowiązkiem, jako lekarza medycyny, moim obowiązkiem jako profesora belwederskiego, jest przekazywać wiedzę niezbędną do tego, żeby specjaliści medycyny wzięli pod uwagę, że ci chorzy mogą być leczeni. Jeżeli ja mam ewidentne dowody chorych, którzy mieli żyć godzinę, mieli żyć dzień, dwa dni, mieli żyć do końca życia na respiratorze, to ja tych chorych ‘odzyskuję’.
Od prawomocnych orzeczeń NSL przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego, którą można złożyć po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia.
Tutaj pełne sprawozdanie filmowe z rozprawy :
Napisz komentarz
Komentarze