Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:03
Reklama

Powiat Kościerski."Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków"

Pierwsze potwierdzone przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono na terenie powiatu kościerskiego, miejscowościach: Zabrody, Lipa oraz Wdzydze Tucholskie. Powiatowa inspekcja weterynaryjna przypomina zasady bezpieczeństwa i apeluje o ich przestrzeganie.
Powiat Kościerski."Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków"

Grypa ptaków (H5N1) to choroba śmiertelna dla ptactwa, jednak nieszkodliwa dla ludzi. Główne zagrożenie wynika z możliwości przeniesienia wirusa na stada drobiu. Dlatego kluczowe jest zwiększenie środków przeciwepizootycznych w miejscach, gdzie utrzymywane są ptaki, oraz stosowanie wszelkich dostępnych środków zapobiegawczych w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa.

W gminie Karsin, zakażenie dotknęło miejscowości: Lipa, Zabrody, Wdzydze Tucholskie; w gminie Kościerzyna: Rybaki, Szarlota, Sycowa Huta, Kościerzyna; a w gminie Dziemiany: Dywan, Pełk.

Obszar objęty zakażeniem wymaga wprowadzenia następujących środków:

- Ptaki lub inne ptactwo muszą być utrzymywane w odosobnieniu w zamkniętych obiektach lub w odpowiedni sposób na gospodarstwach, aby uniknąć kontaktu z dzikimi ptakami lub ptakami z innych gospodarstw.
- Należy niezwłocznie zgłaszać przypadki znalezienia martwych ptaków i usuwać ich zwłoki.
- Konieczne jest regularne czyszczenie i odkażanie środków transportu, sprzętu, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów, które mogą zostać skażone wirusem grypy ptaków.
- Osoby wchodzące lub wychodzące z gospodarstw z ptakami muszą przestrzegać środków bezpieczeństwa biologicznego, takich jak korzystanie z mat dezynfekcyjnych i odkażanie rąk oraz obuwia.
- Posiadacze ptaków powinni prowadzić wykaz osób wchodzących i wychodzących z gospodarstwa, oprócz mieszkańców tego gospodarstwa. Muszą również odpowiednio oczyszczać, dezynfekować, deratyzować oraz zabezpieczyć ściółkę dla ptaków przed kontaktem z dzikimi ptakami.
- Należy niezwłocznie informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie o wzmożonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności ptaków w gospodarstwie. Zgłaszać także miejsca, w których przebywają zwierzęta wrażliwe na wysoce zjadliwą grypę ptaków.
- Woda przeznaczona dla ptaków musi być odpowiednio zabezpieczona przed kontaktem z dzikimi ptakami.

Zakażenie wiąże się także z zakazami, które obejmują:

- Przemieszczanie drobiu, w tym odchowanego drobiu do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych oraz jaj w obszarze zakażenia, chyba że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie wyrazi zgodę na takie przemieszczanie, z uwzględnieniem określonych środków bezpieczeństwa biologicznego w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się grypy ptaków.
- Przemieszczanie drobiu, jaj i mięsa do gospodarstw, rzeźni, zakładów pakowania jaj, zakładów przetwarzających lub wytwarzających produkty jajeczne, znajdujących się poza strefą zakażenia bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie.
- Wyprowadzanie drobiu lub innych ptaków z gospodarstwa, gdzie są utrzymywane, oraz wprowadzanie do tego gospodarstwa ptaków, chyba że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie wyrazi na to zgodę.
- Transport mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie.
- Wysyłanie, wywożenie i wynoszenie świeżego mięsa mielonego, przetworów mięsnych i produktów mięsnych z drobiu, innych ptaków utrzymywanych w niewoli i dzikich ptaków łownych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościerzynie.
- Wywożenie lub rozrzucanie ściółki lub nawozów naturalnych, chyba że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościerzynie wyrazi zgodę na takie działania.
- Organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów, na których gromadzone są ptaki, w tym targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych.
- Wypuszczanie ptaków lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Ponadto, dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich muszą zgłaszać przypadki padnięć ptaków.

Wprowadzone środki i zakazy mają na celu skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków oraz ochronę ptactwa i ludzi przed potencjalnym zagrożeniem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama