Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:24
Reklama

Mija szósta rocznica tragicznej nawałnicy

Kaszuby doświadczyły w nocy z 11 na 12 sierpnia kataklizmu o niespotykanej dotąd skali. W kilkadziesiąt minut nawałnica zmiotła tysiące hektarów lasu, pozbawiła życia pięć osób i pozostawiła w szoku całe społeczności. Opuszczając ten obszar, żywioł zostawił za sobą nie tylko zniszczenia, ale i pytania czy przed takim żywiołem można się zabezpieczyć.
Mija szósta rocznica tragicznej nawałnicy

11 sierpnia to data, która na zawsze zostanie wpisana w historię Kaszub. W nocy z 11 na 12 sierpnia, region ten doświadczył największej nawałnicy w historii Polski. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut tysiące hektarów lasu zostały zniszczone, drzewa zostały połamane i wyrwane z korzeniami przez niszczycielską siłę wiatru. Bilans tej tragedii był przytłaczający: pięć ofiar śmiertelnych i 52 rannych.

Cztery powiaty: bytowski, chojnicki, kartuski i kościerski doświadczyły największych zniszczeń. Szczególnie tragiczna była sytuacja w Nadleśnictwie Lipusz. Tam lasy zostały prawie doszczętnie zniszczone.

Mieszkańcy Kaszub walczyli z skutkami nawałnicy przez wiele tygodni. W wielu miejscowościach przez tydzień brakowało prądu.

W odpowiedzi na katastrofę, mieszkańcy zjednoczyli siły. Powstały sztaby kryzysowe, które skupiały mieszkańców i strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników, którzy pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy.

Rolnicy, którzy prowadzili prywatne uprawy leśne, zostali dotknięci ogromnymi stratami, często nieubezpieczonymi. 

Mimo zapewnienia wsparcia dla poszkodowanych, pewne jest jedno - skutki tej straszliwej nocy będą odczuwalne przez lata, a krajobraz kaszubskich lasów na zawsze został zmieniony.

Poniżej reportaż z tego tragicznego okresu:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama