Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:26
Reklama

Jutro Święto Matki Boskiej Zielnej

Święto Matki Boskiej Zielnej jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę wzięcia do nieba z duszą i ciałem Najświętszej Maryi Panny. W Polsce święto to ma bogatą tradycję ludową i jest często łączone z dożynkami.
Jutro Święto Matki Boskiej Zielnej

Źródło: Pixabay.com

Zwyczaj święcenia ziół i kwiatów

Głównym zwyczajem związanym ze świętem Matki Boskiej Zielnej jest przynoszenie do kościoła bukietów, snopków lub wieńców z różnych roślin, które są poświęcane przez księdza podczas mszy. W skład tych wiązanek wchodzą zazwyczaj kłosy zbóż, kwiaty polne i ogrodowe oraz zioła lecznicze i magiczne. Według starej tradycji powinno być ich siedem lub siedemdziesiąt siedem, co symbolizuje doskonałość i pełnię.

Poświęcone rośliny mają wiele znaczeń i funkcji. Są wyrazem wdzięczności Bogu i Matce Bożej za plony, prośbą o błogosławieństwo dla ludzi, zwierząt i upraw oraz ochroną przed chorobami, nieszczęściami i złymi mocami. Wierzono, że poświęcone zioła mają szczególne właściwości lecznicze i magiczne. Przechowywano je przez cały rok w domach, stajniach, spichlerzach lub na strychach. Używano ich do leczenia ludzi i zwierząt, do odstraszania szkodników z pól i ogrodów, do zapewnienia urodzaju i pomyślności oraz do obrzędów religijnych i ludowych.

Inne obrzędy i zwyczaje

W niektórych regionach Polski obchody święta Matki Boskiej Zielnej wiążą się także z innymi obrzędami i zwyczajami. Na przykład:

  • W Małopolsce odbywa się procesja dożynkowa z wieńcami zbożowymi, które są składane przed ołtarzem Matki Bożej.
  • Na Podhalu organizuje się odpust góralski z występami kapel, śpiewaków i tancerzy ludowych.
  • Na Mazowszu piecze się specjalne chleby ozdobione wzorami z ciasta, które są również poświęcane w kościele.
  • Na Kaszubach odprawia się nieszpory maryjne z pieśniami w języku kaszubskim.
  • Na Warmii i Mazurach urządza się festyny ludowe z konkursami, zabawami i tańcami.

Święto Matki Boskiej Zielnej jest więc okazją do wyrażenia wiary, kultury i tradycji ludowej. Jest to święto radości, wdzięczności i nadziei dla wszystkich wiernych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama