- W Kościerzynie z powodu rosnącego zagrożenia legionellozą podjęto działania zapobiegawcze, takie jak wyłączenie fontann i parasola wodnego oraz planowane przegrzewanie ciepłej wody w instalacjach obsługiwanych przez KOS-EKO.
- Bakterie Legionella pneumophila dostają się do organizmu drogą wziewną i nie można się nimi zarazić od innych osób ani poprzez picie wody. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, zaleca się regularne dezynfekcje i podgrzewanie instalacji wodociągowych.
- Legionelloza może powodować ciężkie zapalenie płuc lub łagodniejszą formę choroby z objawami takimi jak gorączka, duszności czy bóle mięśniowo-stawowe. Diagnostyka opiera się na badaniach laboratoryjnych.
Bakterie Legionella pneumophila są powszechnie obecne w środowisku. Żeby ograniczyć szerzenie się zakażeń Legionella, należy zlikwidować tzw.rezerwuary bakterii. Można tego dokonać, wykonując regularne odkażanie instalacji wodociągowych budynków np. poprzez podgrzewanie wody do temperatury powyżej 70°C. Bakterią nie można się zarazić od drugiego człowieka ani poprzez picie wody. W tym celu na polecenie kościerskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wydano zalecenia dotyczące m.in.:
- wyłączenia fontanny na rynku
- wyłączenia fontanny przy pomniku J.Wybickiego
- -wyłączenia parasola chłodzącego na rynku
- obowiązku przegrzania instalacji w budynkach wielorodzinnych zaopatrywanych w wodę przez spółkę KOS-EKO
Bakterie Legionella dostają się do organizmu drogą wziewną lub za pośrednictwem aerozolu wodnego. Picie skażonej wody nie jest źródłem zakażenia. Nie istnieje również możliwość zarażenia się od innych ludzi.Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Legionella, konieczne jest usunięcie źródeł bakterii. Regularne dezynfekcje instalacji wodociągowych, w tym podgrzewanie wody do 70°C, mogą to osiągnąć. Nie ma ryzyka zarażenia bakterią od innych osób ani poprzez picie skażonej wody - mówi dyrektor kościerskiego Sanepidu Grażyna Greinke
Legionelloza może manifestować się jako ciężkie zapalenie płuc lub łagodniejsza gorączka Pontiac. Objawy obejmują gorączkę, duszności, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel i zmęczenie. Diagnoza opiera się na badaniach laboratoryjnych, a leczenie może wymagać konsultacji medycznej.
Napisz komentarz
Komentarze