Wyzwania rynku pracy w Kościerzynie w 2023 r.
Kościerski rynek pracy nie jest duży, niemniej cechuje się znaczną różnorodnością, która pozwala na znalezienie zatrudnienia osobom o różnym przygotowaniu zawodowym.
Obecnie wiodące branże, w których można znaleźć pracę nierzadko od ręki i bez dużego doświadczenia, obejmują przemysł meblarski, turystykę oraz sektor handlowo-usługowy. W sektorze przemysłowym poszukiwani są szczególnie kandydaci z umiejętnościami i kwalifikacjami technicznymi, po szkołach branżowych i z certyfikatami. Z uwagi na braki kadrowe np. w produkcji, coraz bardziej dostępna jest praca dla Ukraińców i innych cudzoziemców, nawet jeśli zagraniczni kandydaci nie posługują się biegle językiem polskim. Obcokrajowcy zatrudniani są także chętnie w branży transportowo-magazynowej.
Warto zwrócić szczególną uwagę na turystykę, która stanowi jedną z kluczowych gałęzi gospodarki regionu. Walory przyrodnicze przyciągają turystów, ci zaś przyczyniają się do stałego rozwoju hotelarstwa, gastronomii i sektora usług towarzyszących, tworząc perspektywy zawodowe dla wielu mieszkańców. W turystyce i pokrewnych branżach czeka także praca dorywcza – nierzadko można znaleźć oferty pracy sezonowej w hotelach, pensjonatach czy restauracjach obsługujących wczasowiczów. Ponadto, atrakcyjne np. dla studentów i uczniów, mogą być stanowiska związane z organizacją imprez i wydarzeń okolicznościowych.
Znalezienie stałej pracy w regionie w tym roku może jednak nie być łatwe. Bezrobocie, chociaż wciąż na umiarkowanym poziomie, wykazuje tendencję wzrostową w powiecie kościerskim. Aktualnie stopa bezrobocia wynosi tu 7,2% (VI 2023), podczas gdy przed rokiem miała wartość 6,7% (VI 2022, źródło: GUS). Dla porównania, ogólnopolska stopa bezrobocia jest obecnie na poziomie 5,0%.
W celu utrzymania równowagi na rynku pracy w Kościerzynie, ważne jest ciągłe monitorowanie sytuacji gospodarczej i podejmowanie odpowiednich działań zarówno ze strony władz, jak i lokalnych przedsiębiorstw. Zachęcanie do inwestycji, rozwijanie infrastruktury turystycznej oraz wspieranie edukacji i kształcenia zawodowego to kluczowe aspekty, które mogą przyczynić się do dalszego wzrostu miejsc pracy i rozwoju zawodowego w tym urokliwym regionie. A co może zrobić osoba poszukująca pracy w powiecie, szczególnie ta zmagająca się z długotrwałym bezrobociem?
Na kogo czeka praca w Kościerzynie i okolicy?
Przede wszystkim warto postarać się realnie ocenić swoje szanse na znalezienie pracy w danym zawodzie. Pomaga w tym ogólnopolskie, coroczne badanie Barometr Zawodów, obrazujące zapotrzebowanie na pracowników o określonych kwalifikacjach w danym powiecie, województwie i w skali krajowej. W badaniu wyszczególnione są tzw. profesje deficytowe. Osób, które je wykonują, jest na lokalnym rynku pracy zbyt mało w stosunku do potrzeb kadrowych tutejszych firm. Zakłada się więc, że przedstawiciele zawodów deficytowych mogą łatwo znaleźć oferty pracy, a w czasie rekrutacji nie będą borykać się z wysoką konkurencją z strony kontrkandydatów.
W bieżącym roku w największym deficycie na kościerskim rynku pracy są kierowcy samochodów ciężarowych. Luka kadrowa wynika z faktu, że brakuje kandydatów posiadających odpowiednie uprawnienia, w tym wypadku prawa jazdy kat. C+E. Co więcej, od zawodu odstraszają trudne warunki pracy, konieczność wielodniowej rozłąki z rodziną w czasie wykonywania tras międzynarodowych. Z drugiej strony kierowcy ciężarówek zwykle mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilną umowę.
Na rynku pracy w Kościerzynie i okolicznych gminach brakuje też kandydatów do pracy należących do kolejnych 47 grup zawodowych. Są wśród nich budowlańcy z różnego rodzaju umiejętnościami (np. betoniarze, dekarze, monterzy instalacji budowlanych), robotnicy budowlani bez szczególnych kwalifikacji, a także ci biegli w wykonywaniu prac wykończeniowych.
Poszukiwani są też technicy i rzemieślnicy do pracy w przemyśle i usługach motoryzacyjnych, np. mechanicy i lakiernicy samochodowi, ceramicy przemysłowi, elektromonterzy, przetwórcy mięsa, stolarze, spawacze, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych.
W gastronomii poszukuje się szefów kuchni, kucharzy, pomocy kuchennych, kelnerów barmanów. Widać także zapotrzebowanie na sprzedawców i kasjerów, przedstawicieli handlowych, samodzielnych księgowych, specjalistów ds. finansowych, pracowników rachunkowości i księgowości czy specjalistów ds. HR.
W regionie braki kadrowe widoczne są również w budżetówce. Za mało jest chętnych do pracy w opiece społecznej, brakuje pracowników służb mundurowych, nauczycieli (przedmiotów ogólnokształcących, praktycznej nauki zawodu). Wolne stanowiska czekają też w ochronie zdrowia i usługach opiekuńczych – na lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, psychologów, opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnością, fizjoterapeutów.
Z kolei branży TSL oferty często dotyczą takich stanowisk jak magazynier, spedytor, logistyk, kierowca autobusu. Ponadto notuje się deficyt instruktorów nauki jazdy, pracę bez trudu powinny znaleźć w tym roku także kosmetyczki.
Znajomość zawodów deficytowych w regionie może pomóc zaplanować dalsze kroki na ścieżce kariery. W przypadku długotrwałych trudności ze znalezieniem pracy warto wziąć pod uwagę poszerzenie kwalifikacji bądź przebranżowienie i poszukanie posady właśnie w jednej z profesji deficytowych.
W czasie poszukiwań nowego miejsca pracy istotne jest także korzystanie z bezpiecznych i zarazem popularnych źródeł ogłoszeń. Do najlepszych zaliczają się profesjonalne platformmy rekrutacyjne, takie jak Praca.pl. Jest to serwis ogólnopolski, ale pozwalający dotrzeć do lokalnych ofert. Żeby zobaczyć ogłoszenia typu: praca Kościerzyna, wystarczy w pasku wyszukiwania podać nazwę tej miejscowości.
Napisz komentarz
Komentarze