Jesień przynosi obfity sezon grzybów w lasach, co cieszy miłośników grzybobrania. Las w tym roku prezentuje się w pełnej krasie, o czym świadczą liczne gatunki grzybów. W Polsce na grzyby może udać się każdy i zebrać, ile chce. Nie ma limitów, tak, jak przykładowo w Niemczech, gdzie można legalnie ich zebrać zaledwie 2 kilogramy. Z racji tego, że zbieramy ich średnio 100 tysięcy ton rocznie, grzybobranie można by nazwać sportem narodowym Polaków.
Grzyby są ważnym elementem ekosystemu lasu, odgrywając rolę w rozkładzie organicznej materii. Grzyby pełnią niezastąpioną funkcję w rozkładzie i przetwarzaniu opadłych liści, martwych roślin, gałązek, drewna i innych organicznych substancji w środowisku naturalnym.
Największy do tej pory wysyp grzybów można zaobserwować na Podkarpaciu, między innymi z racji większej ilości deszczowych dni.
Polska w sezonie grzybowym 2023 roku oferuje różnorodność gatunków grzybów, zarówno jadalnych, jak i trujących. Warto cieszyć się tym pięknym okresem i korzystać z okazji do zbierania smacznych grzybów, pamiętając jednocześnie o zachowaniu ostrożności i rozpoznawaniu gatunków. Możemy je przyrządzić na wiele różnych sposobów, zaczynając od sosów, po dodatek do mięs czy zamarynować.
Grzyby stanowią integralną część naszej przyrody i kultury kulinarnej, dlatego ich badanie i ochrona są niezwykle istotne. W Polsce corocznie zatruciu grzybami ulega 500-1000 osób. Najczęściej dochodzi do zatrucia muchomorem sromotnikowym, który w wielu wypadkach mylony jest z kanią. W razie wątpliwości co do zawartości koszyka należy się udać do najbliższego sanepidu, by upewnić się, czy zebrane przez nas grzyby nadają się do spożycia.
Napisz komentarz
Komentarze