Każdy chętny mógł skorzystać z darmowych badań profilaktycznych i porad lekarskich. Wykonywali je lekarze, pielęgniarki i ratownicy z kościerskiego ośrodka. Nasz szpital zaoferował pacjentom: konsultacje urologiczne, badania wad postawy, porady dietetyka, pomiar ciśnienia, BMI oraz glukozy we krwi. Ponadto zorganizowany został pokaz ratownictwa medycznego oraz promowana była idea wolontariatu.
Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – najstarszą i największą (41 tys. m² powierzchni) imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie.
Na stoisku Szpitala trakcie jarmarku, prezentowany był system C-Eye, którego zakup rozważa Szpital w Kościerzynie dla Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.
System C-Eye to w pełni zintegrowany system wspierający ocenę stanu świadomości osób doświadczonych dowolnym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego oraz umożliwiający prowadzenie neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju. System C-Eye wspiera także komunikację alternatywną za pomocą technologii śledzenia wzroku użytkownika.
Ocena stanu oraz neurorehabilitacja osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju polega na wykonywaniu przez osobę badaną specjalnych zadań opartych na treściach multimedialnych. Osoba badana nawiązuje interakcję z wyświetlanymi na ekranie urządzenia treściami, tj. grafika, zdjęcie, podpis, za pomocą wzroku. W ten sposób badane, jak również stymulowane są poszczególne ośrodki centralnego układu nerwowego, w szczególności odpowiedzialne za wzrok i słuch, oraz funkcje językowe i funkcje poznawcze (procesy kognitywne).
System C-Eye oprócz bogatej bazy treści multimedialnych prezentowanych pacjentowi posiada również rozbudowaną bazę danych, gromadzącą wyniki wszystkich badań oraz pozwalającą na wizualizację postępów pacjenta w czasie. W marcu 2013 r. system CyberOko został wybrany "Polskim Wynalazkiem 2013" głosami widzów Pierwszego Programu Telewizji Polskiej. Fakt ten ujawnił potrzebę opracowania przyjaznego i powszechnie dostępnego systemu C-Eye.
Adresaci systemu C-Eye:
- pacjenci doświadczeni dowolnym uszkodzeniem mózgu (uraz mózgowo-czaszkowy, udar, niedotlenienie mózgu i inne), w szczególności:
- osoby wybudzone ze śpiączki, które nie odzyskały pełnej świadomości, osoby w stanie minimalnej świadomości (również zdiagnozowane jako osoby w stanie wegetatywnym)
- pacjenci cierpiący na różne schorzenia neurologiczne wpływające na zaburzenie komunikacji z otoczeniem, w szczególności:
- osoby z czterokończynowym porażeniem mózgowym,
- osoby unieruchomione, w pełni świadome mające problemy z komunikowaniem się, m.in.:
- pacjenci z afazją, dyzartią
- pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane (SM) i stwardnienie zanikowe boczne (SLA)
- seniorzy mający problemy z komunikowaniem się
- dzieci z zaburzeniami rozwojowymi
Oferta badań przygotowana przez naszą placówkę cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających jarmark. Stoisko Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie uświetniły występy Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kościerzyna oraz Kaszubskich Nut. W wydarzeniu wziął również udział kapelan kościerskiego Szpitala ksiądz Wiesław Badaszyk.
Zarząd Szpitala dziękuje wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowanie oraz udział w akcji „Pomorskie dla Zdrowia” w trakcie Jarmarku Św. Dominika.
Napisz komentarz
Komentarze